Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Este legala incetarea platii indemnizatiei de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Este legala incetarea platii indemnizatiei de somaj?

[ link extern ]

Este legal sa se intample asa ceva?

Eu mi-am completat dosarul de somaj in 2 Martie, mi-au spus de acest targ dar le-am spus ca nu pot sa merg iar raspunsul lor a fost un ridicat din umeri.
Am mai fost in 22 cred la AJOFM nu mi-au spus nimic de bursa respectiv obligativitatea acestora.

Credeti ca pot sa fac ceva?

Am fost plecat din tara intre 25-29, biletul l-am rezervat in 28 februarie.

Multumesc!
1. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 44. - Incetarea platii indemnizatiilor de somaj acordate beneficiarilor are loc dupã cum urmeaza:
e) la data refuzului nejustificat de a participa la servicii pentru stimularea ocupãrii şi de formare profesionalã sau la data întreruperii acestora din motive imputabile persoanei;

2. Din Normele de aplicare a Legii 76/2002:

Art. 25.
Prin refuz nejustificat, prevazut la art. 44 lit. d) si e) din lege, se intelege situatia in care beneficiarul indemnizatiei de somaj nu accepta solutiile legate de incadrarea in munca sau, dupa caz, calificarea ori recalificarea sa, oferite pe baza consilierii sau medierii, precum si situatia in care nu a prezentat dovada prevazuta la art. 41 alin. (1.2 ) din lege.

3. - Din cele de mai sus reiese ca participarea la un targ al locurilor de munca se poate intrepreta ca fiind un serviciu de stimulare a ocuparii fortei de munca si se considera ca un somer este interesat sa-si gaseasca un loc de munca, mai ales prin intermediul acesot targuri unde intra direct in legatura cu angajatorii.
- Art. 25 din Norme nu are nici o legatura cu art.44, lit.e) din lege.

4. Daca nu ati fost anuntat personal puteti spune ca nu ati stiut de acest targ al locurilor de munca.

Conf art 44 Lg 76/2002 incetarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
e) la data refuzului nejustificat de a participa la servicii pentru stimularea ocupării si de formare profesională sau la data întreruperii acestora din motive imputabile persoanei;
h) la data plecării din ţară a beneficiarului pentru o perioadă mai mare de 3 luni;

Cred ca acesta este temeiul legal care sta la baza afirmatiilor directorului AJOFM.
Multumesc pentru raspunsuri si pentru editarea titlului, nu imi gaseam cuvintele.

Inteleg ca temeiul legal este pentru asa ceva si pot sa sper doar sa fiu norocos si sa gasesc intelegere.
Bun dar am si eu o intrebre de exemplu daca domnul se ducea la acest targ de locuri de munca cum anume dovedea daca a fost sau nu mie mi se pare cam abuziva aceasta incetare .
Inca un lucru a semnat domnul vreun document prin care refuza sa participe la acest targ de locuri de munca?
Dn dorinta de a avea cat mai putine cheltuieli agentiile de munca cam abuzeaza de legistlatie.
alina_25:

1. Intrebarea dvs. este mai mult retorica.

2. Cei de la AJOFM au sarcina sa organizeze astfel de targuri de oferte de locuri de munca si fara participati nu se poate.

3. Dar sa recunoastem ca aceste targuri sunt si o ocazie pentru multi someri de a-si gasi un loc de munca.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane