avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia anticipata partiala

Buna ziua,

va rog frumos sa imi spuneti daca exista si daca se aplica PENSIA ANTICIPATA PARTIALA, pentru varsta de minim 55 de ani si minim 30 de ani vechime in munca, pentru femei.
Pe internet gasesc legislatie, calculator de pensii, dar la Directia muncii mi se spune ca nu exista asa ceva.

Va rog foarte mult sa ma lamuriti, multumesc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:54, 30 Aprilie 2022
Cele postate sunt valabile doar pentru femeile nascute in ianuarie-martie 1955.
Scuzati-ma dar nu inteleg.Exista lege aparte pentru femeile nascute in acest interval ianuarie-martie 1955?Mi se pare absurd.
Varsta de pensionare la femei este in continua crestere.
Doar cele nascute in lunile ianuarie-martie 1955 isi pot deschide drepturile la pensie anticipata partiala la 55 de ani,Conditia este sa indeplinesca stagiul complet de cotizare.

Anexa nr.5

Ianuarie 1955 │Ianuarie 2015 │ 60/0 │ 30/0 │ 15/0 │

├─────────────────────┼────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────┼─────────────┤

│Februarie 1955 │Februarie 2015 │ 60/0 │ 30/0 │ 15/0 │

├─────────────────────┼────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────┼─────────────┤

│Martie 1955 │Martie 2015 │ 60/0 │ 30/0 │ 15/0



60 - 5 = 55


Adica cu 5 ani inaintea implinirii varstei standard(60).

Femeile nascute inafara acestui interval se pot pensiona anticipat partial la alte varste.
ddena:

1. Exista o singura lege a pensiilor si pentru barbati si pentru femei dar data cand se poate solicita o pensie este in functie de mai multe conditii printre care si data nasterii si stagiul de cotizare la pensie.

2. Spuneti luna si anul nasterii dvs. si stagiul de cotizare la pensie (vechimea in munca) si va spunem cand puteti solicita una din pensii.
Multumesc frumos, nu sunt de specialitate, dar sa-mi fie cu iertare, e normal ca pensia sa fie functie de anul nasterii si stagiul de cotizare.
9 aprilie 1960, cu 5 ani de facultate la seral, deci lucrez din 1979.
multumesc pentru intelegere

Alte discuții în legătură

Varsta limita pentru pensionare marin1981 marin1981 Am 51 de ani impliniti.Am o vechime in munca de 30 de ani , din care 10 ani sunt la gr II.Imi puteti spune , va rog, care este varsta limita la care pot iesi ... (vezi toată discuția)
Pensionare Apostoaemihai Apostoaemihai Sant nascut la 01.11.1955,am un stagiul de cotizare de 38 ani 9 luni si 16 zile din care 10 ani la gr.I de munca si 4 ani la gr II,restul in conditii normale ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie diverse diverse Buna. O persoana care are 30 de ani si 9 luni in campul muncii (fara grupe sau altele), femeie, nascuta in anul 1955, la ce varsta poate iesi la pensie? (vezi toată discuția)