avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCM la nivel de ramura electrotehnica, electronica, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCM la nivel de ramura electrotehnica, electronica, mecanica fina, utilaje si aparare

Buna ziua,

CCM la nivel de ramura electrtehnica, electronica, mecanica fina, utilaje si aparare este incheiat noiembrie 2010-noiembrie 2014 mai este valabil?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:43, 1 Mai 2014
CCM-ul invocat de dvs este inca in vigoare pana 10.11.2014.
multumesc! Chiar daca SA-ul are capital privat? CCM-ul se incheie pe 2 ani, daca nu se mai prelungeste, se face act aditional la CCM daca se doreste sa se treaca altceva? sau se merge asa 2 ani?
La incheierea termenului pentru care a fost incheiat acest ccm , se va incheia un alt c.c.m. potrivit Legii nr.62/2011.

Daca se doreste a se aduce modificari la clauzele c.c.m. se va incheia , in acest sens, acte aditionale la c.c.m.
Corect, dar trebuie sa ma supun CCM ramura?
Pana la expirarea acestuia , angajatorul are obligatia de a acorda drepturile prevazute in acest c.c.cm.

Alte discuții în legătură

Contract colectiv de munca zxz19 zxz19 Buna ziua in cazul in care societatea nu este parte din organizatia patronala ( si nici din grupul de unitati) care a semnat un contract colectiv de munca ... (vezi toată discuția)
Ccm la nivel de ramura CatalinTA CatalinTA Buna ziua. In primul rand as dori sa stiu si eu daca mai exista CCM la nivel de ramura electrotehnica, electronica, mecanica fina etc. In al doilea rand, ... (vezi toată discuția)
Valabilitate ccm la nivel de ramura Gabriela Somesan Gabriela Somesan Buna ziua As dori sa stiu daca CCM la nivelul ramurii comert mai este valabil sau nu . Contractul (Contract nr. 42 din 11/02/2010 Publicat in Monitorul ... (vezi toată discuția)