Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Decizie CCR 22 mai 2014 legata de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Decizie CCR 22 mai 2014 legata de neconstitutionalitatea art 4 Legea 187/2012

Buna ziua,

Stie cineva ce a decis CCR in sedinta din 22 mai 2014 cu privire la neconstitutionalitatea art 4 din Legea 187/2012?

Multumesc
Daca se admite exceptia de neconstitutionalitate se va anunta la stiri.
Probabil ca inca este in sedinta Curtea Constitutionala.
Nu cunosc deloc modul de desfasurare al activitatii CCR, dar este posibil ca un dosar de pe lista de sedinta din 22.05.2014 sa nu fie solutionat in ziua respectiva? Mai ales ca sunt vreo 10 dosare pe acelasi subiect - adica e posibil sa nu fie solutionate pana azi, pe 26.05?
Este posibil sa se fi amanat pronuntarea.
Mai am o intrebare, daca ma puteti ajuta: daca exista la CCR dosare in faza de raport (pe un anumit art din legea 187/2012), si cineva ridica o exceptie de neconstitutionalitate pe acelasi articol, nu se considera ca inadminisbila cererea, nu? Adica abia dupa ce este luata o decizie de catre CCR si publicata in MO nu se mai poate admite o cerere de exceptie pe acelasi articol - inteleg bine?
Multumesc
Din moment ce se admite o exceptie de neconstitutionalitate aceasta ajuta pe toti.
Inadmisibilitatea nu incurca pe nimeni.
Neconstitutionalitatea ii ajuta pe toti care au proces pe rol.