Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inmatriculari masini
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inmatriculari masini

SPuneti-mi va rog daca am cumparat o masina si am bagat-o la fisc dar nu am inmatriculat-o in cele 30 de zile ce se intampla?...platesc amenda ???cat este amenda?
fii te rog mai explicit daca vrei un raspuns mai concret :D
deci sa ne intelegem...ai cumparat o masina inmatriculata deja in Romania sau importata si folosesti inca numerele din tara de provenienta ?
da am cumparat o masina din bucuresti,inmatriculata pe bucuresti si vreau sao inmatriculez tot pe bucuresti...adica sa schimb talonul si cartea pe numele meu,,,,pana acum am bagat-o doar la fisc(am acel fiscal) si adeverinta de la anaf ca e platita taxa
fratsica a scris:

fii te rog mai explicit daca vrei un raspuns mai concret :D
deci sa ne intelegem...ai cumparat o masina inmatriculata deja in Romania sau importata si folosesti inca numerele din tara de provenienta ?

da am cumparat o masina din bucuresti,inmatriculata pe bucuresti si vreau sao inmatriculez tot pe bucuresti...adica sa schimb talonul si cartea pe numele meu,,,,pana acum am bagat-o doar la fisc(am acel fiscal) si adeverinta de la anaf ca e platita taxa
iti raspund din cunostintele mele si te rog sa mai astepti si alte raspunsuri mai avizate, in momentul de fata daca te opreste Politia, iar tu spui ca ai cumparat-o recent, iti cere pe langa celelalte acte si contractul de vanzare-cumparare pentru a verifica data incheierii acestuia,,,daca au trecut cele 30 de zile...iei *"bonus" si ti se ridica si talonul si numerele de inmatriculare....chiar daca este deja dpdv fiscal pe tine
...daca ai dovada anaf ca nu s-a recuperat taxa...te sfatuiesc sa o treci pe numele tau rapid...sau daca esti tanar...si vrei sa eviti RCA-ul enorm...poti sa o inmatriculezi pe unul dintre parintii sau bunicii tai(dupa caz) si pe langa asta ,,,poti sa ceri de la vanzator o declaratie pe proprie raspundere (incheiata la notar) cum ca nu are deschis proces de recuperare a taxei de poluare, deci fii atent...de la Anaf iti da dovada nerecuperarii chiar daca proprietarul are castigat procesul, numai ca nu a depus inca cererea de recuperare la Anaf si intre timp ti-a vandut tie masina ;)
fratsica, utilizator
fratsica a scris:

iti raspund din cunostintele mele si te rog sa mai astepti si alte raspunsuri mai avizate, in momentul de fata daca te opreste Politia, iar tu spui ca ai cumparat-o recent, iti cere pe langa celelalte acte si contractul de vanzare-cumparare pentru a verifica data incheierii acestuia,,,daca au trecut cele 30 de zile...iei *"bonus" si ti se ridica si talonul si numerele de inmatriculare....chiar daca este deja dpdv fiscal pe tine
...daca ai dovada anaf ca nu s-a recuperat taxa...te sfatuiesc sa o treci pe numele tau rapid...sau daca esti tanar...si vrei sa eviti RCA-ul enorm...poti sa o inmatriculezi pe unul dintre parintii sau bunicii tau(dupa caz) si pe langa asta ,,,poti sa ceri de la vanzator o declaratie pe proprie raspundere (incheiata la notar) cum ca nu are deschis proces de recuperare a taxei de poluare, deci fii atent...de la Anaf iti da dovada nerecuperarii chiar daca proprietarul are castigat procesul, numai ca nu a depus inca cererea de recuperare la Anaf si intre timp ti-a vandut tie masina ;)

,ultumesc mult...masina momentan nu pleaca din parcare...deci nu are cine sa ma opresca...vreau sa stiu...atunci cand o sa merg la pipera sa o inmatriculez si contractul de vanzare-cumparare are vro 3 luni....primescx vro amenda,,,,o sa intammpin dificultati?