Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Licenta de transport marfuri cu camion peste 7.5 t
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Licenta de transport marfuri cu camion peste 7.5 t

Buna ziua, mi-ati putea spune care este procedura obtinerii licentei de transport marfuri pt camion peste 7.5 t? Citisem undeva ca trebuie sa ai in cont, un sold de 9000 euro, este adevarat? De asemenea mi-ati putea spune cat ar costa infiintarea unei firme Srl si ce cheltuieli lunare/semestriale are o societate, pt maxim 2 angajati? Va multumesc
1. Ce documente sunt necesare pentru autorizarea activitatii de transport marfa?
Licenta de transport se obtine de la ARR.. Documentele necesare pentru obtinerea Licentei de Transport sunt:
- solicitare Licenta (cerere). Pentru a vizualiza si tipari formularul de crere faceti click aici.
- certificat de inmatriculare la Oficiului National al Registrului Comertului
- act constitutiv din care sa reiasa ca societatea comerciala are ca obiect de activitate Transport rutier
- actul de infiintare, respectiv statutul
- lista vehiculelor detinute si utilizate
Licenta de transport se acorda daca intreprinderea indeplineste urmatoarele conditii:
- onorabilitate,
- capacitate financiara
- competenta profesionala.

Exemplarul original al licentei de transport de elibereaza pe o perioada de 5 ani. Originalul Licentei de transport se pastreaza la sediul firmei.

2. Un sofer profesionist care efectueaza transport rutier cu vehicule a caror masa maxima autorizata este mai mare de 3.5 tone trebuie sa obtina un atestat profesional (conform Ordin Nr. 521 din 19 martie 2007 ).
1. Cum se obtine un atestat de sofer?
Atestatul se obtine in urma absolvirii cursurilor de pregatire si promovarii unui examen, perioada de valabilitate fiind de 5 ani.
Atestatul se elibereaza de catre Ministerul Lucrarilor Publice prin ARR.

2.Unde se tin cursurile?
Cursurile se organizeaza in centre de pregatire autorizate de catre Ministerul Lucrarilor Publice ,Transporturilor si Locuintei.

3.Ce conditii trebuie sa indeplineasca o persoana pentru a urma cursul de pregatire pentru atestat?
-sa aiba carnet de conducere corespunzator tipului de transport rutier
-aviz de aptitudine medicala
-aviz psihologic

Detalii: [ link extern ]
SAVUCA a scris:

Citisem undeva ca trebuie sa ai in cont, un sold de 9000 euro, este adevarat?

Probabil banii astia va sunt necesari pentru spaga, dupa ce indepliniti conditiile de mai sus cerute de lege....
SAVUCA a scris:
De asemenea mi-ati putea spune cat ar costa infiintarea unei firme Srl si ce cheltuieli lunare/semestriale are o societate, pt maxim 2 angajati? Va multumesc

1. Costurile de infiintare depinde daca apelati sau nu la un specialist pentru a va ajuta in constituirea societatii.

2. Cheltuielile cu salariile difera in functie de salariul negociat.
De exemplu, la un salariu minim brut pe economie , 900 lei, de la 01.07.2014, pentru ca un salariat sa fie platit cu 670 lei - net (900 lei brut), angajatorul cheltuieste 1153 lei.
Va multumesc mult pt raspunsuri. Cred ca o sa apelez la un specialist pt constituirea societatii, stiti cat ar fi costurile? Ziceati ca : "Licenta de transport se acorda daca intreprinderea indeplineste urmatoarele conditii:
- onorabilitate,
- capacitate financiara
- competenta profesionala." , concret la ce se refera? Cu ce acte dovedesc ca indeplinesc aceste conditii, sau cum se procedeaza?