avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept civil - succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept civil - succesiune

Buna seara,
Doresc sa deschid succesiunea de urma mamei, decedata in 2011, suntem 2 copii,
eu administrez toate bunurile, sora nimic si nu a acceptat mostenirea in termen, pot
sa invoc acest aspect sa o indepartez de la mostenire, cum ?
Multumesc.
daca sora are copii, ei au vocatie succesorala la cota mamei lor. renuntatorii pot fi reprezentati la mostenire
invocand exceptia prescrierii dreptului la optiune succesorala, daca constiinta va lasa...
De putut se poate dar procesul este mult mai complicat decat credeti.
Daca vreti sa o inlaturati de la mostenire sfatul meu este sa va angajati un avocat care sa stapaneasca foarte bine aceasta instututie juridica sau macar sa va fie redactata actiunea de avocat daca vreti sa va judecati fara avocat.

Trebuie facuta o motivare ampla si gandita in detaliu.
Primul pas este redactarea cererii de chemare in judecata care trebuie foarte bine gandita.
Nu va ganditi ca deschideti procesul si gata ati si castigat.

AR MAI FI BINE SA STITI ca instantele sunt foarte refractare la astfel de procese la care se doreste inlaturarea la mostenire a unuia dintre mostenitori.
art 967(3) NCCivil
ce inseamna pt dvs ca "nu a acceptat mostenirea"??
nu trebuie neaparat sa mearga la notar sa dezbata mostenirea ca sa o accepte...mostenirea poate fi acceptata si TACIT!
asta inseamna ca daca a facut vreun act de conservare,a platit vreo datorie a mostenirii,si-a insusit vreu bun din universalitatea mostenirii ...etc...acestea in primele 6 luni de la decesul mamei.....atunci sora a facut un act de acceptare tacita a mostenirii.
pe urma exista si posibilitatea ca sora dvs sa nu fi acceptat in nici un fel mostenirea in termenul legal,DAR sa poata dovedi ca a avut motive temeinice.
procesul este unul lung si complicat si cu siguranta va veti intinde 2-3 ani si e posibil sa nu ajungeti la ce doriti.

Alte discuții în legătură

Moștenire Maria010998 Maria010998 Bună ziua! Dacă părinții mei au murit acum 35 de ani si eu și fratele meu nu am dezbătut moștenirea atunci dar el nu a avut pretenții atunci, eu am ... (vezi toată discuția)
Succesiune Mariussavu Mariussavu Daca sunt singurul mostenitor, trebuie facuta succesiune obligatoriu ? (vezi toată discuția)
Drept de mostenire F1987 F1987 Care este termenul prevazut de lege in care pot sa-mi revendic un imobil ca mostenire ? (vezi toată discuția)