Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Juristii, blogurile si incompatibilitatea
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Juristii, blogurile si incompatibilitatea

Buna ziua! Caut de mult timp un raspuns si nu-l gasesc... in caz cineva are un site sau blog si se castiga bani din reclamele puse pe el, apare o situatie de incompatibilitate daca respectivul este avocat, magistrat sau consilier juridic? Adica situatiile de incompatibilitate vorbesc de niste termeni al caror inteles nu cred ca il inteleg pe deplin...
incompatibilitatea trebuie sa fie definita si descrisa concret de catre actul normativ
daca aveti vreo nelamurire in legatura cu interpretarea unei situatii, cred ca raspunsul trebui e sa-l solicitati autoritatii competente:- Agentia Nationala de Integritate! va puteam oferi raspunsuri noi, dar daca interpetarea ANI va fi alta, va veti afla intr-o stare de conflict pe care doar instantele de judecata il vor putea lamuri!
Blogurile nu fac parte din categoria "incompabilitatii" indiferent de functie ...
Blogurile nu, dar reclamele (aducatoare de venituri - fapte comerciale ) ma tem ca da.
Dar se poate spune despre un blogger care are o profesie salarizata daca el castiga bani din reclame si astfel ar deveni incompatibil in unele situatii?
Dacă îi este interzis să desfășoare alte activități din care să obțină venituri, atunci se poate încadra la incompatibilitate.
Oricum, sumele respective vor trebui trecute în declarația de avere. Din câte știu, singurele activități retribuite permise unor categorii de persoane sunt cele din învățământul superior și cele din publicarea unor cărți.
Dacă asimilați blogg-ul la o activitate publicistică, s-ar putea să nu fie incompatibil, dar oricum este destul de interpetabil. Depinde cum interpretează cei de la ANI.