Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Repartizare conform art. 253 lg. 1/2011
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Repartizare conform art. 253 lg. 1/2011

vor avea statut de titular cadrele didactice repartizate conform art. 253 in anul 2014 tinand seama de "considerentele" din decizia CCR 106/2014 in care este specificat:
"... , statutul de titular în învățământ se dobândește prin concurs, acesta fiind principiul care se desprinde din interpretarea sistematică a Legii nr.1/2011."

" Insuficiența numărului de cadre didactice nu justifică denaturarea regimului juridic al unei instituții care are o configurație bine definită prin lege și crearea unei modalități „paralele” de accedere la calitatea de titular în învățământul preuniversitar, contrară derulării în condiții optime a procesului de învățământ în cadrul unui sistem național de învățământ predictibil și funcționabil."?
emil19, utilizator
Da, vor avea statut de titular. Daca nu se vor depune actiuni in justitie de anulare a OMEN de modificare a metodologiei, vor ramane titulari.
Prin care OMEN de modificare a metodologiei se confera statut de titular pentru cadrele didactice repartizate conform art. 253 din lg. 1/2011 in anul 2014?
emil19, utilizator
Ordonanta 16 si Metodologia (OM Nr. 3275/10.04.2014) aici: [ link extern ]
OUG 16/2014 si OM Nr. 3275/10.04.2014 se refera la "repartizare pe perioada nedeterminata in unitatile de invatamant in care sunt angajate" nu la titularizare ...
emil19, utilizator
Titularizarea reprezinta incadrarea in invatamant pe perioada nedeterminata.