avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Centrul rezidential de recuperare si reabilitare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Centrul rezidential de recuperare si reabilitare neurologica deschis fara acordul vecinilor, si cu probleme de mediu

Buna ziua. Problema cu care ma confrunt are legatura cu un centrul rezidential de recuperare si reabilitare neurologica . Detin o casa la tara, de aproximativ 14 - 15 ani . Casa a fost folosita ca si casa de vacanta, fara locuitori permanenti. Acum 4-5 ani a fost renovata fosta primaria si spitalul, si m-am trezit cu o casa de nebuni langa mine. Langa mine vreau sa spun ca nu a fost facut nici macar un gard intre ei si curtea mea, s-a ingradit tot centrul cu cateva bucati de plasa de buzau (fara plasa asta as putea spune ca am curte comuna cu ei). Nici nu o sa incep cu toate neregulile, si de cate ori s-a defectat instalatia de apa si au intrat prin gard sa isi duca apa de la fantana mea, sau cate evadari au avut netrecute in acte ...

Mare problema nu a fost pana acum, pentru ca nu am stat permanent in casa respectiva. Acum stau aici, ii vad si ii aud toata ziua cum urla, cer tigari la gard, au acoperit o fantana din curtea lor, care e la 5-4 metri de a mea, cu nu stiu ce gunoaie, fac focul cu hartii, plasticuri, haine etc. exact la 1 metru gard cam pe la mijlocul curtii mele.

Am o pajiste de peste 1000 de metrii patrati pe care mai stateam vara cu corturile, acum nu se mai poate din cauza pristerelor care sunt pline tot timpul si e un miros insuportabil .. deversarea supra-plinului din cele 2 pristere se face in canalul de pe marginea drumului. Au pacienti cu hepatita si HIV , solutii puternice de dezinfectat, tot se deverseaza in pristere care nici macar nu sunt etanse, nu au fund de beton, sunt doar zidite cu boltari si turnat capac, nu au nici macar o fosa septica ... si multe alte nereguli ...

Am incercat sa ii constrang putin sa faca gardul si sa isi cumpere 2 fose septice sa nu mai ajunga nimic in sol (galagia lor nu ma deranjeaza atat de mult, si nici nu as vrea sa se inchida centrul pentru ca sunt aproape 30 de locuri de munca aici) ... nu sunt banii, etc.

Am facut acum o saptamana o reclamatie la Protectia Mediului , ei au aflat a 2-a zi si au facut o curatenie exemplara, nu mai aduc hartii si nu mai fac focul, in 2 zile si-au golit si pristerele, si inca nu a venit nici un control aici ...

Apelez la forum, pentru a ma ajuta cu cateva articole de lege cu care as putea sa ii mai constrang, pe fondul neregulilor de mai sus. Saptamana viitoare vreau sa merg in audienta la directoarea generala si vreau sa am o lista cu legile in baza carora pot sa mai urgenteze si ei treaba dupa 5 ani ...

Daca nu am incadrat bine intrebarea, rog un moderator sa o mute in rubrica potrivita.

Multumesc anticipat.

Alte discuții în legătură

Buna ziua, de 2 ani am cumparat o casa la tara, am facut fantana ... ioana zamfirescu ioana zamfirescu Buna ziua, de 2 ani am cumparat o casa la tara, am facut fantana in gradina. De cateva zile apa a inceput sa miroase a canalizare, atunci ne am dat seama ca ... (vezi toată discuția)
Cum pot folosi filmarile din curtea mea care surprind nereguli din curtea unui centrul de recuperare Şi reabilitare neuropsihic msdos85 msdos85 Ce variante legale sunt pentru folosirea/publicarea unor filmari din curtea mea, care in lipsa gardului dintre mine si un \"CENTRUL DE RECUPERARE ŞI ... (vezi toată discuția)
Distante minime intre constructii intre gard vecin, amplasamente fose septice si alte constructii alexim_mihai alexim_mihai Buna ziua! Am construit un wc in curte la tara cu fosa betonata complet, vecinul meu dupa doi ani s-a trezit ca nu-i convine locatia fosei deoarece are o ... (vezi toată discuția)