Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare minori
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare minori

Buna ziua - ma lamuriti va rog ca daca angajez un minor de 17 ani -ce trebuie trecut in contract de munca - ce acte am nevoie sa-i cer , in revisal daca se trece ceva in plus , si daca la itm trebiue depus documentatie pentru acest caz -? - va multumesc
ani123, utilizator
Angajarea unei persoane in varsta de 17 ani se face ca si angajarea unei persoane majore, cu deosebirile urmatoare :
- nu se poate incadra în locuri de muncă grele, vătămătoare sau periculoase
- durata timpului de muncă este de 6 ore pe zi şi de 30 de ore pe săptămână.
- nu poate presta muncă suplimentară.
- nu poate presta muncă de noapte.
- beneficiaza de un concediu de odihna suplimentar de cel putin 3 zile lucratoare.
Si mai trebuie sa obtineti si acordul parintilor sau tutorilor minorului,printr-o declaratie pe proprie raspundere a acestora,prin care-si dau acordul ca minorul sa fie salariatul societatii dvs.
acordul parintilor nu trebuie obtinuta doar pana la implinirea varstei de 16 ani ?-

multumesc mult !

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Vilcu Gina a scris:

Si mai trebuie sa obtineti si acordul parintilor sau tutorilor minorului,printr-o declaratie pe proprie raspundere a acestora,prin care-si dau acordul ca minorul sa fie salariatul societatii dvs.

Oare ? Codul Muncii nu prevede asa ceva, pentru speta de fata.
Stiu ca :" Persoana fizica dobandeste capacitate de munca la implinirea varstei de 16 ani"- art 13(1) din Codul Muncii si ca :"Persoana fizica poate incheia un contract de munca in calitate de salariat si la implinirea varstei de 15 ani,cu acordul parintilor sau al reprezentantilor legali,pentru activitati potrivite cu dezvoltarea fizica...." - art.13(2),partial, din Codul Muncii , dar mai stiu ca, inspectorul de munca ce-mi inregistra contractele de munca (inainte de 2011) a unor minori de 16 ani ,mi-a cerut astfel de declaratii la fiecare cim de acest gen.Si ca sa fiu mai "de actualitate":copilul meu ,care si-a dorit foarte tare sa lucreze in timpul vacantei de vara,la alta societate,nu la cea care lucrez eu ,i s-a cerut acest tip de declaratie ,pe care de altfel i-am dat-o chiar acum doua zile in urma.Dvs. veti proceda cum veti crede de cuviinta,binenteles.Va doresc o zi buna.