avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Concesionare pod
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Concesionare pod

Buna ziua,
am primit prin donatie de la o matusa un spatiu situat la mansarda unui imobil de 3 etaje din Bucuresti. Cladire din 1938, nationalizata, in care exista mai multe apartamente, in proprietatea diversilor locatari.
Mansarda respectiva a fost cumparata de matusa mea de la Primaria sectorului 2 in urma cu mai bine de 10 ani si amenajata ca atelier de pictura. Este de fapt practic, un pod vechi. Nimeni nu mai locuieste la acelasi nivel, fiind o cladire mica.
In acelasi pod, despartit de un perete de paianta si de o usa, de spatiul meu, mai exista un spatiu, nefolosit, apartinand tot primariei, care figureaza inclusiv pe cadastrul meu. Subliniez ca este un spatiu nefolosit, figurand pe plan, la fel ca si spatiul meu, ca pod ( mansarda). Acum este neamenajat, folosind drept cuib pentru porumbei.
Pe mine ma intereseaza sa iau in concesiune de la primarie acest spatiu si sa il amenajez.
Mentionez ca in imobil nu exista asociatie de proprietari/locatari, majoritatea fiind oameni in varsta.
Cum as putea sa iau in concesiune acest spatiu? Ce acte mi-ar trebui?
M-ati putea ajuta cu o sugestie?
Multumesc mult si week end cat mai placut.

Alte discuții în legătură

Amenajarea podului unei mansarde matei_stoica matei_stoica Buna ziua, Am un apartament situat la etajul 4 din 4, iar in cartea funciara a imobilului apartamentul este incadrat defapt ca si mansarda (tavanul fiind de ... (vezi toată discuția)
Pod bloc ContSters225393 ContSters225393 Auna ziua! Locuiesc intr-un bloc cu p+5+m,podul nu este prins in autorizatia de constructie si nici in intabulare,adica podul din acte nu i revine ... (vezi toată discuția)
Autorizatie de constructie mansarda buburuza buburuza Buna ziua, Va rog sa ma ajutati daca am nevoie de autorizatia de constructie si acordul asociatiei de prop, avand in vedere ca locuiesc la mansarda, (asa ... (vezi toată discuția)