Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare RCA

In urma cu aproximativ o luna am avut un accident rutier din vina unui alt conducator auto care mi-a dat polita lui de asigurare RCA.
Masina mea (Mercedes Sprinter pt transport marfuri) a fost distrusa in mare parte fiind considerata de asigurator cu dauna totala.
Eu eram inchiriat cu masina cu tot la o societate de transport marfuri in baza unui contract decomodat.
Intrebarea mea este daca in afara de valoarea masinii calculata de asigurator sunt indreptatit sa cer compensatii materiale pt perioada stationarii masinii incepand cu data accidentului. pana la data achitarii valorii calculate si daca pot sa solicit de asemenea decontarea facturii de transport a masinii mele de la locul accidentului pana la domiciliu.
Va multumesc mult.
stationarea si timpul pierdut din cauza accidentului , se rezolva doar in instanta . RCA-ul nu acopera si clauzele altor contracte dintre terti .

am destule masini si eu folosesc si CASCO , si o linie de credit rezervata daunelor produse din alte motive decat accidentele . deci pentru o masina sunt asigurat de 3 ori + asigurarea CMR pentru daune produse marfurilor transportate .
Am inteles si va multumesc frumos, azi am fost sa depun cererea de despagubire, cerere pe finalul careia scrie, citez: "Prin primirea acestei sume declar ca sunt integral despagubit si ca nu mai am nici o pretentie de despagubire de la...societatea de asigurari respectiva"
Azi nu am depus cererea pt ca nu stiam cum sa procedez, m-am gandit ca semnand-o in acest format nu mai pot deschide ulterior un proces cu alte pretentii.
Daca mai am si alte pretentii, pot sa primesc totusi suma stabilita de ei reprezentand c/valoarea masinii inainte de decizia definitiva a instantei?
Va multumesc frumos inca odata, cu respect.
daca acopera dauna sprinter-ului , ok . daca aveati marfa in masina nu intra in RCA . celelalte daune le rezolvati la mica intelegere cu cel care a provocat accidentul sau in instanta .
Cel mai precis sfat este sa cititi prevederile Ord. CSA privind normele de aplicare RCA.
Parerile personale nu conteaza, ci numai legislatia:
Art. 26. — (1) Asiguratorul RCA are obligatia de a despagubi partea prejudiciata pentru prejudiciile suferite in urma accidentului produs prin intermediul vehiculului asigurat, potrivit pretentiilor formulate in cererea de despagubire, dovedite prin orice mijloc de proba. Fara a se depasi limitele de despagubire prevazute in contractul de asigurare RCA, in conditiile in care evenimentul asigurat s-a produs in perioada de valabilitate a politei de asigurare RCA, se acorda despagubiri in forma baneasca pentru:
a) vatamari corporale sau deces, inclusiv pentru prejudicii fara caracter patrimonial;
b) pagube materiale;
c) pagube reprezentand consecinta lipsei de folosinta a vehiculului avariat;

In concluzie: DA se pot solicita despagubiri in baza contractului pe care il aveti, pentru a dovedi/cuantifica pierderile, conform:
Art. 45. — Despagubirile se stabilesc prin hotarare judecatoreasca, in cazul in care:
1. se formuleaza pretentii de despagubiri pentru lipsa de folosinta a bunului avariat ori distrus, pentru partea respectiva de despagubire, cu exceptia lipsei de folosinta a mijloacelor de transport cu care persoana prejudiciata isi realizeaza obiectul de activitate si pentru care detine licenta si autorizare in acest sens, dar numai pentru timpul normat necesar efectuarii reparatiei pagubelor produse la mijloacele de transport. Partea de despagubire aferenta lipsei de folosinta se determina luandu-se in calcul tarifele pentru transporturi de marfuri sau de persoane, practicate de pagubit la data producerii pagubei. Sarcina probei apartine pagubitului si se face cu inscrisuri doveditoare;

Succes!
CRISTY40 a scris:

Am inteles si va multumesc frumos, azi am fost sa depun cererea de despagubire, cerere pe finalul careia scrie, citez: "Prin primirea acestei sume declar ca sunt integral despagubit si ca nu mai am nici o pretentie de despagubire de la...societatea de asigurari respectiva"
Azi nu am depus cererea pt ca nu stiam cum sa procedez, m-am gandit ca semnand-o in acest format nu mai pot deschide ulterior un proces cu alte pretentii.
Daca mai am si alte pretentii, pot sa primesc totusi suma stabilita de ei reprezentand c/valoarea masinii inainte de decizia definitiva a instantei?
Va multumesc frumos inca odata, cu respect.

Daca nu ati formulat si pretentia privind lipsa de folosinta, ori nu semnati, ori formulati obiectiuni privind pretentiile.Ati gandit bine privind imposibilitatea reformularii de pretentii ulterioare.
Daca formulati obiectia, puteti mentiona ca suma primita o acceptati ca un avans, urmand sa primiti si diferenta.
ATENTIE: in cererea de despagubire trebuie cuprinse toate pretentiile! Numai asa rezulta avansul.

nucu$, utilizator