Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Care este stagiul minim de cotizare la pensie in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Care este stagiul minim de cotizare la pensie in Austria si Germania?

Buna ziua!
As dori sa va intreb care este stagiul minim de cotizare pentru obtinerea unei pensii in Austria si in Germania. Multumesc mult!

1.In Austria
Pensii de limită de vârstă:
Persoanele născute înainte de 1 ianuarie 1955: femeile începând de la 60 ani şi bărbaţii de la 65 ani.
Trebuie făcută dovada că lucrătorul a realizat, în cursul ultimelor 360 luni calendaristice,180 de luni
de asigurare sau că a acumulat în timpul acestei perioade 180 de luni de contribuţie (prin eliminarea perioadelor şcolare sau de studii, de ex.) sau să cumuleze în total 300 de luni, fără condiţionare de timp.

Persoanele născute după 1 ianuarie 1955: femeile începând de la 60 ani(până în 2024) sau începând de la 65 ani(din 2033) şi bărbaţii de la 65 ani. Condiţia de acordare este: să aibă cel puţin 180 zile de contribuţii. ([ link extern ] )
Pentru a beneficia de pensie trebuie să faceţi o cerere corespunzătoare la casa de asigurări de
pensie. Cuantumul pensiei depinde atât de contribuţiile plătite, cât şi de vârstă.

Pensia progresivă :
Acest sistem permite reducerea vârstei de pensionare la 40-60% din timpul de lucru, fără a trebui să renunţaţi la drepturile dvs de pensie. Serviciul public de ocupare (Arbeitsmarktservice - AMS) îşi
asumă o parte din remuneraţia acordată până atunci, cuprinsă între 70% şi 80% din remuneraţia
anterioară. Vârsta minimă pentru pensia progresivă era în 2006 de 51,5 ani la femei şi 56,5 ani la
bărbaţi.
([ link extern ] )

2. In Germania
[ link extern ]
MULTUMESC!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pentru a beneficia de serviciile unei maternitati in Austria, va rog, cu cate zile/luni inainte de nastere tr ca aceea persoana sa fi asigurat???...sa plateasca asigurarea medicala??..si altle????...mutumesc
Lucrati in Austria?
eu da...sotia nu!