Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

perioada de proba

Buna ziua,

Codul Muncii prevede ca perioada de proba sa fie una singura/angajat, cu exceptia situatiei in care se achimba incadrarea acelei persoane la acelasi angajator sau in caz de conditii vatamatoare.

Intrebarea mea este: daca perioada de proba nu s-a specificat, in scris, in actul aditional de schimbare a functiei, existenta ei se prezuma automat?

Va multumesc.
Nu se prezuma. Trebuia specificata in acel act aditional.
Art. 17.
(1) Anterior încheierii sau modificării contractului individual de muncă, angajatorul are obligaţia de a informa persoana selectată în vederea angajării ori, după caz, salariatul, cu privire la clauzele esenţiale pe care intenţionează să le înscrie în contract sau să le modifice.
(2) Persoana selectată în vederea angajării ori salariatul, după caz, va fi informată cu privire la cel puţin următoarele elemente:
m) durata perioadei de probă;
(3) Elementele din informarea prevăzută la alin. (2) trebuie să se regăsească şi în conţinutul contractului individual de muncă.
(4) Orice modificare a unuia dintre elementele prevăzute la alin. (2) în timpul executării contractului individual de muncă impune încheierea unui act adiţional la contract, într-un termen de 15 zile de la data încunoştinţării în scris a salariatului, cu excepţia situaţiilor în care o asemenea modificare rezultă ca posibilă din lege sau din contractul colectiv de muncă aplicabil.
pakos, utilizator
Bun, deci in aceasta situatie angajatorul este decazut din drepturi si nu mai poate sa verifice cunostintele intr-o perioada de proba. De aici rezulta, ca si desfacerea CIM nu se va mai putea face printr-o simpla notificare (posibila in cazul perioadei de proba), ci doar cu respectarea situatiilor impuse de 55 a-c)

Corect?
Nu se prezuma. Daca in noul CIM nu este specificat nimic de perioada de proba sau daca angajatorul nu a informat agajatul cu privire la perioada de proba cu 15 zile inainte de incheierea noului CIM pentru noua pozitie, atrage decaderea angajatorului din dreptul de a mai proba aptitudinile angajatului in noua pozitie.
Corect
Corect. incetarea CIM nu se mai poate face ca si incazul existentei perioadei de proba ci numai cu respectarea cazurilor prevazute de art. 55 Codul Muncii