avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Autorizari activitati la sediul soc. aflat intr-un ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Autorizari activitati la sediul soc. aflat intr-un apartament

Buna seara,

Sediul social al unei firme este intr-un apartament al unui bloc. Nu are sedii secundare si puncte de lucru. In acest caz care dintre activitati mai jos enumerate nu se pot autoriza la acest sediu social:
4531 – Comerţ cu ridicata de piese şi accesorii pentru autovehicule
4532 – Comerţ cu amănuntul de piese şi accesorii pentru autovehicule
4649 – Comerţ cu ridicata al altor bunuri de uz gospodăresc
4651 – Comerţ cu ridicata al calculatoarelor, echipamentelor periferice şi software-lui
4791 – Comerţ cu amănuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet
5812 – Activităţi de editarea de ghiduri, compendii, liste de adrese şi similar
5814 – Activităţi de editare a revistelor şi periodicelor
6201 – Activităţi de realizare a soft-ului la comandă (software orientat client)
6202 – Activităţi de consultanţă în tehnologia informaţiei
6810 – Cumpărarea şi vânzarea de bunuri imobiliare proprii
6820 – Închirierea şi subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
7721 – Activităţi de închiriere şi leasing cu bunuri recreaţionale şi echipamente sportive
7733 – Activităţi de închiriere şi leasing cu maşini şi echipamente de birou (inclusiv calculatoare)

Eu as dori sa le autorizez pe toate la sediul social din apartament, dar banuiesc ca va fi o problema cu autorizatia comertului cu ridicata.

Opinii??
Ultima modificare: Luni, 25 Mai 2009
Victorius, utilizator
Cel mai recent răspuns: Victorius , utilizator 19:53, 31 Mai 2009
Nu va fi nici o problema, insa in mod clar nu veti putea desfasura acele activitati acolo la sediul social, acesta fiind intr-un apartament de bloc.
Multumesc, dar mai am o intrebare.
In ce domenii trebuie autorizate activitatile de mai sus? Sanitar? Sanitar-veterinar? Protectiei mediului? Protectiei muncii? Mentionez ca nu o sa am salariati, angajati deocamdata. Sau pur si simplu trebuie bifate toate casutele de pe declaratia tip 2 privind domeniile de autorizare?

Rog ajutorul dvs.
puteti sa le autorizati pe toate.dar nu se poate lucra in conditiile date.
De pe declaratia model 2 bifati toate casutele la 4.1, si casuta la 4.2
Multumesc de raspunsuri =D>

Ce pot sa fac in cazul in care nu este suficient spatiul prevazut de pe declaratia model 2 pt activitatile pe care vreau sa le autorizez la sediul social ?? Unde pot trece restul ce nu incape?

Alte discuții în legătură

Sfaturi deschidere firma AngelaSimina AngelaSimina Buna ziua, Vreau sa imi deschid o firma si am nevoie de un pic de ajutor. Vreau sa vand produse alimentare in automate (produsele nu sunt facute de mine, ... (vezi toată discuția)
Caen_firma it claudia_d claudia_d Am nevoie de cateva coduri CAEN care sa identifice activitate de comert cu ridicata (NU cu amanuntul) pentru componente/echipamente IT dar numai ocazional-nu ... (vezi toată discuția)
Lista coduri caen sub conditie Maria-Shirina Stefanescu Maria-Shirina Stefanescu Buna ziua, Vreau sa infiintez o firma care sa aiba cat mai multe coduri CAEN la obiectul secundar de activitate. Stiu ca exista niste liste cu anumite ... (vezi toată discuția)