Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prenatal, somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prenatal, somaj

Buna ziua..am si eu nevoie de un sfat.eu ar trebui sa ma intorc la treaba in octombrie cand se termina concediul de crestere copil de 2 ani.intrebarea mea este..Pot intra in somaj dupa concediu chiar daca firma inca functioneaza?Pot fi concediata de angajator daca nu ma intorc la treaba?Si cum pot afla daca angajatoru a incasat banii pe concediu post natal si prenatal pt ca eu nu am primit nici un ban de la ei..mentionez ca am intrat de 4 ani in concediu cu doi copii..4 respectiv varsta de 2 ani...si nu am primit nici un ban de la angajator...Va multumesc anticipat
1. - Pe perioada cat ati fost in CCC ati avut contractul individual de munca (CIM) suspendat adica erati tot salariata acelui angajator numai ca nu prestati munca si nu primeati salariu.
- Dupa terminarea CCC angajatorul este obligat sa va reprimeasca la acelasi loc de munca in baza aceluiasi CIM.

2. Inainte de terminarea CCC faceti o cerere catre angajator prin care solicitati incetarea suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.

3. - Timp de 6 luni nu puteti fi concediata.
- Daca locul de munca al dvs. a fost desfiintat atunci angajatorul va poate oferi un alt loc de munca in conditii echivalente cu cel din CIM.
- Daca nu are un astfel de loc de munca sau daca dvs. nu il acceptati atunci va concediaza cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) si astfel veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
- Pentru asta angajatorul trebuie sa respecte prevederile din Codul muncii adica sa va acorde o perioada de preaviz de 20 de zile lucratoare (in care veti merge la serviciu si veti primi salariu) si apoi sa emita decizia de concediere.

4. - Indemnizatia pentru concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) trebuia sa v-o plateasca angajatorul lunar de atunci de cand ati prezentat certificatele medicale si apoi recupera sumele de la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate (CJAS).
- Incercati sa faceti o sesizare la CJAS ca nu ati primit banii pe concediul de maternitate.
Nu e totusi prea tarziu ca sa mai recuperez acesti bani?totusi am inteles c trebuia sami plateaska cel putin 15 mil pe cele 126 de zile..da ea nimic..oare mai are rost sa fac o sesizare la CAS?
Drepturile banestei se pot recupera in temen de 3 ani de la nasterea lor.
DECI ASI MAI PUTEA RECUPERA BANII PE AL DOILEA COPIL..SI CUM AR TREBUI SA FAC SESIZAREA?MERGAND DIRECT LA EI?CE ACTE AR FI NECESARE?
1. Luati mai intai legatura cu angajatorul si vedeti daca va da banii.

2. - Daca nu va da banii atunci faceti in scris sesizarea la CJAS in care spuneti ca ati depus certificatele medicale si nu ati primit banii pe ele.
- Se va face verificarea celor spuse de dvs. si veti primi un raspuns in scris cu cele constatate si masurile luate.