avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea amnistiei fiscale opentru pensionari 2014
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea amnistiei fiscale opentru pensionari 2014

Art. 1
(1) Prin derogare de la prevederile Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificarile si completarile ulterioare, debitele constituite sau care urmeaza a fi constituite in sarcina pensionarilor aflati in evidenta sistemului public de pensii la data intrarii in vigoare a prezentei lei, reprezentand sume incasate necuvenit cu titlu de pensie, indemnizatie sociala pentru pensionari si indemnizatie pentru insotitor, nu se recupereaza.
Conform acestui articol, orice pensionar din sistemul public de pensii beneficiaza de aceste prevederi.?
In data de 11.09.2014 am trimis la CNPP solicitarea de mai jos la care nu am primit pana acum nici un raspuns. As dori sa stiu daca dupa parerea dvs. ma incadrez sau nu in prevederile legii amnistiei fiscale 125/2014?
Subsemnatul Constantinescu Aurel, domiciliat in Bucuresti, str.Boisoara nr.17, Sector 6, CNP 1481111400063, CI RT877595 va aduc la cunostinta urmatoarele:Sotia mea a decedat in data de 09.05.2011. Eu, neavand nici o alta sursa de venit, am solicitat acordarea pensiei de urmas care mi-a fost acordata incepand cu luna iunie 2011 prin Dosarul de pensionare nr.262047. Am primit acest ajutor social, fara alte demersuri din partea mea, in cuantum de 350 lei pana in luna iunie 2013 cand am trecut la pensia de limita de varsta prin Decizia 269654/25.07.2013.In august 2013 am primit o decizie de impunere nr. 262047/07.08.2013 prin care mi se retine lunar 1/3 din pensie in vederea recuperarii pensiei de urmas primita in perioada 01.12.2011 - 01.08.2013, deci peste cele 6 luni cat prevede legea.
As dori sa stiu daca situatia mea se incadreaza in conditiile prevazute de legea de amnistie fiscala recent aprobata.
Cu multumiri Popescu Stefan (Alias Constantinescu Aurel)

Alte discuții în legătură

Legea 125/2014 - amnistia fiscala pentru pensionari POPESCUSTEFAN POPESCUSTEFAN S E S I Z A R E Subsemnatul Constantinescu Aurel, domiciliat in Bucuresti, str. Boisoara nr. 17, Sector ... (vezi toată discuția)
Pensie bechesancacristina bechesancacristina amnistia fiscala pentru pensionari nu se aplica si pentru pensia de urmas? (vezi toată discuția)
Cumulare pensie de urmas cu indemnizatoe cf. og 105/1999 ietim ietim Pana acum o luna, mama mea a beneficiat de indemnizatie acordata cf. OG. 105/1999 fiind persecutata etnic. Ea nu a beneficiat de nici o alta forma de venituri. ... (vezi toată discuția)