Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul concediu medical

Un salariat are in luna Octombrie concediu medical in continuare in perioada 01.10-14.10.2014, pentru care pastrez aceeasi baza de calcul a mediei zilnice, dar apoi vine cu un concediu medical initial cu alt cod de diagnostic in perioada 20.10-29.10.2014.Cum fac calculul mediei zilnice pentru acest de-al doilea concediu medical, initial? In perioada 14.10-20.10.2014 pot sa il trec in CO?
Pentru primul CM aveti media zilnica din luna septembrie (in continuare).
Concediu medical initial, al II-lea din luna octombrie ii claculati din nou media zilnica raportat la ultimile 6 luni.

Nu va recomand sa-il treciti in CO pentru ca nu este legal, salariatul a fost in incapacitate temporara de munca in luna octombrie.
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
Va multumesc pentru raspuns!
Si cum sa-l trec in perioada 14.10-20.10.2014? Concediul fara plata se raporteaza in revisal din cate stiu.... si el acum a adus CM....
La calculul mediei zilnice pentru al doilea concediu (initial), iau in calcul si cm din septembrie sau doar zilele efectiv lucrate in septembrie?
Buna seara,
da se va lua in calcul la baza de calcul zilele lucrate si cm din sept, ...atata timp daca nu ati depus d112, si nu ati facut statul nu cred ca este vreo problema cu introducerea CM angajatului...pe viitor ar trebui sa anunte cand intra in CM ( se transmite la casa de sanatate in 6zile de la emiterea lui).
Buna seara,
Pentru perioada 14.10-20.10.2014 pot sa il trec in concediu fara plata?? Nu e tarziu sa-l raportez in revisal ? Declaratia inca nu am depus-o....
Scuze, nu am vazut ca are zile neacoperite.
Pentru perioada 15.10 - 19.10.2014 si 30.10 - 31.10.2014 il treceti in CO.
Baza pentru CM initial o faceti din ultimile 6 luni, inclusiv septembrie (inclusiv zile de CM din septembrie), raportat la nr. de zile lucratoare.
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic