Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Culpa procesuala?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Culpa procesuala?

ce inseamna "culpa procesuala". In ce fel de fapte poate ea consta?
Cel care pierde procesul e vinovat ca l-a pierdut.
Nu numai ca e vinovata,dar poate fi obligata la plata cheltuieli de judecata!
Cel care pierde procesul e vinovat ca l-a pierdut.

Si cum poate interveni aceasta vina?
In procesul penal daca pierzi procesul suporti cheltuielile avansate de stat si de partea vatamata daca esti inculpat.

Daca inculpatul este achitat fiind nevinovat nu este obligat la nimic.

Culpa isi are izvorul obligatiei in fapta comisa.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

In procesul penal daca pierzi procesul suporti cheltuielile avansate de stat si de partea vatamata daca esti inculpat.

Daca inculpatul este achitat fiind nevinovat nu este obligat la nimic.

Culpa isi are izvorul obligatiei in fapta comisa.

Ok, dar dati-mi un exemplu de fapta care atrage culpa procesuala. Spre exemplu, marturia mincinoasa se incadreaza la aceasta categorie?