avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 369 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Culpa procesuala?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Culpa procesuala?

ce inseamna "culpa procesuala". In ce fel de fapte poate ea consta?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 00:40, 9 Decembrie 2014
Cel care pierde procesul e vinovat ca l-a pierdut.
Nu numai ca e vinovata,dar poate fi obligata la plata cheltuieli de judecata!
Cel care pierde procesul e vinovat ca l-a pierdut.


Si cum poate interveni aceasta vina?
In procesul penal daca pierzi procesul suporti cheltuielile avansate de stat si de partea vatamata daca esti inculpat.

Daca inculpatul este achitat fiind nevinovat nu este obligat la nimic.

Culpa isi are izvorul obligatiei in fapta comisa.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

In procesul penal daca pierzi procesul suporti cheltuielile avansate de stat si de partea vatamata daca esti inculpat.

Daca inculpatul este achitat fiind nevinovat nu este obligat la nimic.

Culpa isi are izvorul obligatiei in fapta comisa.


Ok, dar dati-mi un exemplu de fapta care atrage culpa procesuala. Spre exemplu, marturia mincinoasa se incadreaza la aceasta categorie?

Alte discuții în legătură

Marturie mincinoasa? GIZZY GIZZY Speta: Daca partea vatamata isi schimba declaratia dupa terminarea procesului incercand redeschiderea, se considera marturie mincinoasa? (De exemplu, ... (vezi toată discuția)
Accident minor, marturie mincinoasa koly koly Buna ziua, Am avut un accident usor in care pe moment nu am realizat ca eu sunt vinovat iar la politie am declarat ca eu sunt partea vatamata. Politistul nu ... (vezi toată discuția)
Declaratiile suspectului in calitate de martor, raspunderea pentru marturie mincinoasa eusaisapte eusaisapte Daca unui suspect i s-a luat declaratie in calitate de martor, raspunde pentru savarsirea Marturiei mincinoase? Am observat ca suspectului i s-au luat ... (vezi toată discuția)