Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Copii de pe inscrisurile aflate la dosar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Copii de pe inscrisurile aflate la dosar

Deoarece 2 solutii pronuntate in recurs nu mi-a fost comunicate, m-am adresat instantei printr-un email cu rugamintea ca in baza art.9 lit. i din OUG 80/2013 privind taxele judiciare de timbru ( conform caruia ,, Urmatoarele cereri formulate in cursul procesului sau in legatura cu un proces se taxeaza astfel:
i) cereri pentru eliberarea de copii simple de pe inscrisurile aflate la dosar, atunci cand sunt efectuate de catre instanta — 0,20 lei/pagina) sa mi se transmite o copie simpla dupa solutiile pronuntate.
Am mentionat ca nu doresc ca hotararile judecatoresti sa fie legalizate s-au autentificate, iar pentru a minimaliza costurile, am rugat ca aceste copii sa-mi fie trimise pe cale electronica, prin email.
Am trimis si o copie dupa ordinul de plata prin care am achitat taxa te timbru de 1 leu ( pentru 5 pagini).
In raspunsul primit, am fost informat caci cererea mea trebuie taxata conform art.9 lit. k din OUG 80/2013, adica cu un lei/pagina, dispozitiile 9 lit. i din OUG 80/2013 neputand fi aplicate.
De asemenea, trebuie sa trimit prin posta un plic autoadrersat pentru a mi se comunica copiile.
Daca in varianta propusa de mine copiile m-ar fi costat un leu, in varianta propusa de instanta acestea m-ar fi costat 5 lei plus aprox.10 lei taxele postale ( deci de 15 ori mai mult).
Intrebarea mea este de ce nu se pot aplica in acest caz dispozitiile art. 9 lit. i din OUG 80/2013 ?
rrocambole, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
rrocambole a scris:
Deoarece 2 solutii pronuntate in recurs nu mi-a fost comunicate (...)

Ar fi foarte util dacă ați scrie ce anume ați solicitat instanței să vă comunice.

rrocambole a scris:
In raspunsul primit, am fost informat caci cererea mea trebuie taxata conform art.9 lit. k din OUG 80/2013, adica cu un lei/pagina, dispozitiile 9 lit. i din OUG 80/2013 neputand fi aplicate.

Există și o motivare a acestui răspuns? Vă întreb asta întrucât acest răspuns este o aberație.

Art. 9, lit. k) din OUG nr. 80/2013 privind taxele judiciare de timbru reglementează modul de taxare a certificatelor de grefă. Spuneți-ne ce anume ați solicitat să vi se comunice.
~ Conținut șters la cerere ~
Am solicitat copii simple ( xerox ) dupa solutii si am mentionat ca nu doresc sa fie legalizate sau autentificate. In raspuns s-a mentionat ca actele care emana de la instanta se taxeaza conform art.9 lit.k. Dar eu nu am solicitat acte, am solicitat copii simple dupa acele acte, conform art.9 lit.i.