Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit forfetear micro
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit forfetear micro

am o micro infiintata in aprilie 2009. Imi puteti spune ce impozit forfetar platesc la trim II ? Cifra de afaceri pe 2008 e 0. Multumesc mult !
Nu inteleg.... daca firma e infiintata in 2009, de unde cifra de afaceri pe 2008??
Pe ce data a fost emis certificatul de inregistrare al firmei?
Desii nu imi este foarte clar eu inteleg ca in cazul microintreprinderiror nu se aplica pc.11^6 din Hot.488/2009 ,acest punct se aplica doar platitorilor de impozit pe profit, deci microintreprinderile vor pliti in 2009 indiferent de data infiintarii un impozit conform OUG 34/2009 art.107

(2) In situatia in care impozitul datorat de microintreprinderi este mai mic decat impozitul minim anual, prevazut la art. 18 alin. (3), acestea sunt obligate la plata impozitului la nivelul acestei sume.
(3) In aplicarea alin. (2), pentru anul 2009 se au in vedere urmatoarele reguli:
a) pentru trimestrul al II-lea se compara impozitul pe veniturile microintreprinderilor datorat la sfarsitul trimestrului cu impozitul minim anual, prevazut la art. 18 alin. (3), recalculat in mod corespunzator pentru perioada 1 mai-30 iunie 2009, prin impartirea impozitului minim anual la 12 luni si inmultirea cu numarul de luni aferent perioadei respective;
b) pentru trimestrele al III-lea si al IV-lea se compara impozitul pe veniturile microintreprinderilor datorat la sfarsitul fiecarui trimestru cu impozitul minim anual, prevazut la art. 18 alin. (3), recalculat in mod corespunzator pentru trimestrul respectiv, prin impartirea impozitului minim anual la 12 luni si inmultirea cu numarul de luni aferent trimestrului respectiv."

Astept si alte pareri.
lory10 a scris:

Nu inteleg.... daca firma e infiintata in 2009, de unde cifra de afaceri pe 2008??
Pe ce data a fost emis certificatul de inregistrare al firmei?

Se refera la faptul ca daca pentru firma sa, infiintata in 2009, se aplica impozitul forfetar, gandindu-se ca cifra de afaceri pe 2008, inexistenta, ar putea fi asimilata cu zero-ul din cazul firmelor care existau ca persoana juridica in 2008.

Cum legea nu spune nimic, (pentru o firma inexistenta la data de 31 decembrie a anului precedent nu pot aplica nici o cifra din tabelul aferent impozitului forfetar) pentru aceste cazuri se aplica celelalte prevederi ale Codului Fiscal, adica se impoziteaza cu 16% din profitul fiscal daca ati ales sa fiti platitor de impozit pe profit sau 3% din venituri* daca ati optat sa fiti microintreprindere.

---------------------------

*E specificat in Codul Fiscal care sunt veniturile la care se aplica cota de 3%.
Daca bine retin se specifica undeva ca firmele nou infiintate nu vor plati anul acesta forfetarul.
In anul 2009 nu platiti impozit minim, punctul 116 din norme se aplica si microintreprinderilor

116. Contribuabilii infiintati in cursul anului nu intra sub incidenta prevederilor art. 18 alin. (2) pentru anul in care se inregistreaza la oficiul registrului comertului, insa acestia sunt obligati la determinarea impozitului pe profit potrivit prevederilor titlului II «Impozitul pe profit» din Codul fiscal. Nu intra sub incidenta impozitului minim societatile care la data de 1 mai 2009 se aflau in inactivitate temporara si aceasta inceteaza in cursul anului 2009, pentru perioada aferenta de la incetarea inactivitatii pana la 31 decembrie 2009

Circulara privind aplicarea unitara a prevederilor Ordonanţei de Urgenţ a Guvernului nr. 34 din 11 aprilie 2009
B. În ceea ce priveşte impozitul pe profit :
1. În aplicarea art.107 alin.(2) coroborate cu prevederile art.18 alin.(3) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, microîntreprinderile vor avea în vedere, în mod corespunzător, prevederile pct. 115, 116 şi 117 din Titlul II din Hotărârea Guvernului nr. 44/2004 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare
katica, utilizator