Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Circulatie cu numere expirate, doua abateri! Va rog ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Circulatie cu numere expirate, doua abateri! Va rog ajutati-ma cu un sfat

Buna seara.

As avea o intrebare ,

In ziua de 15.08.2014 am fost oprit de catre un echipaj de politie eu avand numere expirate la masina mi sa retinut permisul pentru o perioada de 90 de zile,si in data de 28.10.2014 mergeam cu masina spre un service auto ,la o distanta de 15 KM de casa,findca o duceam la un mecanic sa ii fac cateva verificari ..pentru pregatirea inmatriculari,in ziua aia ma oprit alt echipaj de politie mi sa intocmit al doilea dosar penal pentru numere expirate si nu am primit niciun raspuns ,de la niciun dosar. stiu ca permisul imi este suspendat pentru o perioada de 3 luni dar avand si al doilea dosar nu stiu ce mi se poate intampla?exista cazul sa fie anulat?ce se poate intampla?detin o dovada inlocuitoare de 4 luni de zile,in 4 luni de zile am 2 dosare penale pentru numere expirate ,am permisul de 1 an de zile.si nu am mai avut antecedente .

Revin cu noutatii:

Deci acum 1 saptamana mi-a venit rezultatul la primul dosar penal,am fost sanctionat cu permis suspendat 3 luni si 100 de lei cheltuieli de judecata, Si am fost scos de sub urmarire penala.
Acum astept raspunsul la al doilea dosar ,va fi anulat?Se poate sa stau 6 luni pe dreapta ?sa adune 3 luni plus 3 luni ?sau cum se ia ?
Astept un raspuns multumesc foarte mult.
O seara buna.
Faptul ca ati perseverat in activitatea infractionala nu este un lucru bine vazut de organul de urmarire penala, este foarte posibil sa fiti trimis in judecata de data asta.
Si ce pot risca pentru asta?Exista cazul sa fiu luat la inchisoare sau ce se intampla eu am 19 ani nu cunosc legile astea... Dar nu cred ca va exista cazul asta pentru ca nu am fost baut sau am provocat vreun accident...Dar permisul imi va fi anulat?

Art.85.din Codul rutier prevede
(1) Punerea în circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai, neînmatriculat sau neînregistrat, se pedepseste cu închisoare de la unu la 3 ani.

Decizia nr.18 din 10 decembrie 2012 a ICCJ:
Punerea in circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul pe care sunt aplicate placute cu numarul provizoriu de circulatie expirat, iar autorizatia de circulatie provizorie si-a incetat valabilitatea, intruneste numai elementele constitutive ale infractiunii prevazute in art. 85 alin. (1) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.

Pe baza celor aratate mai sus al doilea dosar se va solutiona cel mai probabil cu trimiterea in judecata, comdamnare (poate cu suspendare) si anularea permisului de conducere.

ing. Ioan Ciobanu
cioan a scris:

Art.85.din Codul rutier prevede
(1) Punerea în circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai, neînmatriculat sau neînregistrat, se pedepseste cu închisoare de la unu la 3 ani.

Decizia nr.18 din 10 decembrie 2012 a ICCJ:
Punerea in circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul pe care sunt aplicate placute cu numarul provizoriu de circulatie expirat, iar autorizatia de circulatie provizorie si-a incetat valabilitatea, intruneste numai elementele constitutive ale infractiunii prevazute in art. 85 alin. (1) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.

Pe baza celor aratate mai sus al doilea dosar se va solutiona cel mai probabil cu trimiterea in judecata, comdamnare (poate cu suspendare) si anularea permisului de conducere.

ing. Ioan Ciobanu

Domnule Cioan, infractiunile rutiere sunt incriminate in CP de la 01.02.2014.
ART. 334
Punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat
(1) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai neînmatriculat sau neînregistrat, potrivit legii, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă.
(2) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai cu număr fals de înmatriculare sau înregistrare se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
(3) Tractarea unei remorci neînmatriculate sau neînregistrate ori cu număr fals de înmatriculare sau înregistrare se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(4) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tractarea unei remorci ale cărei plăcuţe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare au fost retrase sau a unui vehicul înmatriculat în alt stat, care nu are drept de circulaţie în România, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.

Reglementări anterioare:
- alin. (1): art. 85 alin. (1) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002, republicată
- alin. (2): art. 85 alin. (2) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002, republicată
- alin. (3): art. 85 alin. (3) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002, republicată
- alin. (4): art. 85 alin. (4) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002, republicată

Nu cred ca o sa fiu comdamnat cu executare pentru ca nu am lovit pe nimeni,nu am provocat niciun accident,si nu am fost baut la volan,pur si simplu a fost o greseala,si sigur nu se va mai repeta alta data.
Si tinand cont de asta nu cred va fi anulat permisul de conducere..
va multumesc pentru raspunsuri.
Sanatate va doresc.

Si mai revin cu un mesaj,
La primul dosar penal am fost scos de sub urmarire penala deci faptul se considera contraventie.Se poate sa scap cu o amenda penala plus permis suspendat pentru 6 luni asa cred eu ... deci eu am 3 luni deja state la primul dosar ,eu acum ma astept sa mai stau inca 3 luni de zile pe dreapta... plus o amenda mai mare.

Gabriela Pintea, Consilier juridic