Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii care este datoria unui salariat la stat, cu salariul ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

care este datoria unui salariat la stat, cu salariul de 720 lei

Am si eu o mica problema, pentru a nu fii inselata iar de catre fostul meu sef as dorii sa stiu ce datorii am eu ca si salariat fata de stat la salariul de 720 lei, Multumesc!:(
La un salariu net de 720 lei contribtiile sunt: 249 lei taxa salariat si 275 lei taxe societate.
dana dgb a scris:

La un salariu net de 720 lei contribtiile sunt: 249 lei taxa salariat si 275 lei taxe societate.

Salariatului i se retin 176 lei, nu 249 lei. Nu ai tinut cont de deducerea personala?
La un salariu brut de 720 lei ii corespunde un salariu net de 544 lei, ceea ce inseamna ca salariatului i se opresc 176 lei reprezentand contributii si impozit pe venit datorat bugetului de stat.
171 euro brut...se fac si retineri!!!!-----Suntem europeni!!!!--------Doamne iarta-i.....
Concret,vi se retin urmatoarele sume din salar,cu o deducere de 250 lei (consider deducerea in cazul in care nu aveti copii) :
CAS=76 lei
Somaj = 4 lei
Sanatate = 40 lei
Impozit = 56 lei
Rest de plata = 545 lei