avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 996 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii care este datoria unui salariat la stat, cu salariul ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

care este datoria unui salariat la stat, cu salariul de 720 lei

Am si eu o mica problema, pentru a nu fii inselata iar de catre fostul meu sef as dorii sa stiu ce datorii am eu ca si salariat fata de stat la salariul de 720 lei, Multumesc!:(
Cel mai recent răspuns: Mariana Trufin , Consultant resurse umane 18:45, 31 Octombrie 2009
La un salariu net de 720 lei contribtiile sunt: 249 lei taxa salariat si 275 lei taxe societate.
dana dgb a scris:

La un salariu net de 720 lei contribtiile sunt: 249 lei taxa salariat si 275 lei taxe societate.


Salariatului i se retin 176 lei, nu 249 lei. Nu ai tinut cont de deducerea personala?
La un salariu brut de 720 lei ii corespunde un salariu net de 544 lei, ceea ce inseamna ca salariatului i se opresc 176 lei reprezentand contributii si impozit pe venit datorat bugetului de stat.
171 euro brut...se fac si retineri!!!!-----Suntem europeni!!!!--------Doamne iarta-i.....
Concret,vi se retin urmatoarele sume din salar,cu o deducere de 250 lei (consider deducerea in cazul in care nu aveti copii) :
CAS=76 lei
Somaj = 4 lei
Sanatate = 40 lei
Impozit = 56 lei
Rest de plata = 545 lei

Alte discuții în legătură

Salariu de baza ioanarrr ioanarrr Buna seara, Pe fluturasul de salariu am trecut 1279 RON (salariu net pe care il voi lua maine), insa salariul meu de baza este 1300 RON. Este posibil sa ai ... (vezi toată discuția)
Interzicerea retinerii cotizatiei pentru sindicat pe statul de plata...legal? arhontele arhontele 1.Are dreptul Ministerul sa intervina in raportul juridic dintre un angajat si angajator pentru a interzice retinerea cotizatiei sindicale? 2.Codul Fiscal nu ... (vezi toată discuția)
Intreprindere individuala misu29 misu29 la un salariu de 700 ron cat se da la stat (toate darile,etc) cat platesti la cartea de munca la un angajat al unei intreprinderi individuale,la salariu minim ... (vezi toată discuția)