avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Primul termen sau termen de camera preliminara
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Primul termen sau termen de camera preliminara

am inteles ca la camera preliminara va fi citata si inculpatul (ceea ce s-a intamplat)....in acest termen va fi citata actul de sesizare sau in acest termen nu va fi judecat numai legalitatea trimiterii in judecata? daca nu ma prezint la primul termen voi fi citat cu mandat de aducere?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 21:51, 21 Ianuarie 2015
Buna seara,

Ce calitate aveti? Nu inteleg daca vorbiti despre termenul de camera preliminara ori despre prima zi de infatisare..

Daca ati primit o citatie,prezentati-va in instanta. Daca nu va prezentati, puteti primi amenda.

Succes,
in calitate de inculpat...am primit citatie de la camera preliminara
:rtfm:Interventie moderator
Am rugamintea sa nu mai deschideti topicuri succesive legate de nelamuririle pe care le aveti legate de procedura pe camera preliminara , iar in masura in care mai aveti si alte intrebari legate de acest subiect sa continuati discutia aici. ( pct.3.3 din Regulament)
mezgageza a scris:

Am avut termen in data de 13 ianuarie (termen de camera preliminara,unde am fost citata si eu).
Am cerut amanare pt angajare avocat iar acum pe portal apare urmatoarea: "Amână judecarea cauzei şi fixează termen..."
Ce s-a amanat?
Termenul de camera preliminara unde instanta verifica legalitatea trimiterii in judecata si instanta competenta ?
In celelalte cazuri in aceeasi zi apare ca "instanta constată competenţa instanţei, legalitatea sesizării instanţei...."
Deci la mine au amanat judecata in camera preliminara sau urmatorul termen va fi primul termen al judecatii?

mezgageza a scris:

in calitate de inculpat...am primit citatie de la camera preliminara


V-am mai spus ca asa va fi.
da...si asa si a fost
dar in urmatorul termen,in februarie,va fi prima zi de infatisare sau instanta sesizeaza legalitatea trimiterii in judecata si primesc primul termen de judecata?

Alte discuții în legătură

Camera preliminara sau primul termen de judecata? mezgageza mezgageza am un dosar penal.am primit rechizitoriul prin posta si acum vad pe portal ca am termen in 13 ianuarie...asta va fi termenul de camera preliminara? nu voi fi ... (vezi toată discuția)
Trimis in judecata fara prezentare material mezgageza mezgageza in noul cod de procedura penala nu este obligatorie prezentarea materialului? numai primesc rechizitoriul prin posta si atat? am primit citatie de doua ori de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua , cat poate dura camera preliminara , poate dura mai ... AlexandraMariaG AlexandraMariaG Buna ziua , cat poate dura camera preliminara , poate dura mai mult de 60 de zile ?! Iar daca martori din dosar nu doresc sa se prezinte la instanta ce poate ... (vezi toată discuția)