Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Primul termen sau termen de camera preliminara
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Primul termen sau termen de camera preliminara

am inteles ca la camera preliminara va fi citata si inculpatul (ceea ce s-a intamplat)....in acest termen va fi citata actul de sesizare sau in acest termen nu va fi judecat numai legalitatea trimiterii in judecata? daca nu ma prezint la primul termen voi fi citat cu mandat de aducere?
Buna seara,

Ce calitate aveti? Nu inteleg daca vorbiti despre termenul de camera preliminara ori despre prima zi de infatisare..

Daca ati primit o citatie,prezentati-va in instanta. Daca nu va prezentati, puteti primi amenda.

Succes,
in calitate de inculpat...am primit citatie de la camera preliminara
:rtfm:Interventie moderator
Am rugamintea sa nu mai deschideti topicuri succesive legate de nelamuririle pe care le aveti legate de procedura pe camera preliminara , iar in masura in care mai aveti si alte intrebari legate de acest subiect sa continuati discutia aici. ( pct.3.3 din Regulament)
mezgageza a scris:

Am avut termen in data de 13 ianuarie (termen de camera preliminara,unde am fost citata si eu).
Am cerut amanare pt angajare avocat iar acum pe portal apare urmatoarea: "Amână judecarea cauzei şi fixează termen..."
Ce s-a amanat?
Termenul de camera preliminara unde instanta verifica legalitatea trimiterii in judecata si instanta competenta ?
In celelalte cazuri in aceeasi zi apare ca "instanta constată competenţa instanţei, legalitatea sesizării instanţei...."
Deci la mine au amanat judecata in camera preliminara sau urmatorul termen va fi primul termen al judecatii?

mezgageza a scris:

in calitate de inculpat...am primit citatie de la camera preliminara

V-am mai spus ca asa va fi.
da...si asa si a fost
dar in urmatorul termen,in februarie,va fi prima zi de infatisare sau instanta sesizeaza legalitatea trimiterii in judecata si primesc primul termen de judecata?