avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea privind iesirea la pensie la limita de virsta a ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea privind iesirea la pensie la limita de virsta a persoanelor cu handicap

Eu am virsta de 53 an cu o vechime in cimpu muncii de 20 ani sisunt iesit la pensie de handicap gradul 2 de 8 ani.Ma pot incadra sa ies la pensie de limita de virsta ? .si conform caror legi.
Cel mai recent răspuns: vyorel61 , utilizator 16:27, 25 Ianuarie 2015
Nu exista pensie de handicap.
Nu exista handicap gradul 2
Handicapul poate fi:
Grav,accentuat si mediu.
Exista indemnizatie de handicap.
Poate vorbiti de pensie de invaliditate gradul II.
Clarificati datele postate si precizati;
Sexul,luna si anul nasterii.
Eu de sex masculin si sint accidentat la munca (care lucram si duminica si toate sarbatorile legale )din anul1976 ramas fara bratul ssting in intregime si sunt nascut in anul1961 luna martie ziua 31.
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Ianuarie 2015
vyorel61, utilizator
Si nu doresc sa primec pensie de handicap vreau sa ies la pensie de limita de virsta
Nu ati clarificat cele cerute de mine:
Eu din cele postate inteleg ca aveti pensie de invaliditate gradul II.
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.
Limita de varsta la 65 de ani.
Pensia de invaliditate se poate cumula cu indemnizatia de handicap.
Precizez ca am grad de handicap accentuat (doi) cu valabilitate permanenta din 20/2/2008.

Alte discuții în legătură

Iesirea la pensie a persoanei cu handicap accentuat myra70 myra70 buna ziua am varsta 48 ani sunt nascuta in februarie 1970 si am vechime in acelas loc de munca 28 ani sunt angajata inacest loc de munca din 1990 luna mai pana ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? DanOltean DanOltean Sunt nascut la 16.12.1964 si am din nastere coxartroza congenitala la piciorul stang. Ma intereseaza cand pot iesi la pensie mentionez faptul ca am lucrat 27 ... (vezi toată discuția)
Pensie bobuonisei bobuonisei Stimati domni, Sunt persoana cu handicap de gradul II inca de la nastere, am 45 ani si o vechime in munca de 22 ani si 4 luni. As dori sa stiu daca in aceste ... (vezi toată discuția)