Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea privind iesirea la pensie la limita de virsta a ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea privind iesirea la pensie la limita de virsta a persoanelor cu handicap

Eu am virsta de 53 an cu o vechime in cimpu muncii de 20 ani sisunt iesit la pensie de handicap gradul 2 de 8 ani.Ma pot incadra sa ies la pensie de limita de virsta ? .si conform caror legi.
Nu exista pensie de handicap.
Nu exista handicap gradul 2
Handicapul poate fi:
Grav,accentuat si mediu.
Exista indemnizatie de handicap.
Poate vorbiti de pensie de invaliditate gradul II.
Clarificati datele postate si precizati;
Sexul,luna si anul nasterii.
Eu de sex masculin si sint accidentat la munca (care lucram si duminica si toate sarbatorile legale )din anul1976 ramas fara bratul ssting in intregime si sunt nascut in anul1961 luna martie ziua 31.
vyorel61, utilizator
Si nu doresc sa primec pensie de handicap vreau sa ies la pensie de limita de virsta
Nu ati clarificat cele cerute de mine:
Eu din cele postate inteleg ca aveti pensie de invaliditate gradul II.
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.
Limita de varsta la 65 de ani.
Pensia de invaliditate se poate cumula cu indemnizatia de handicap.
Precizez ca am grad de handicap accentuat (doi) cu valabilitate permanenta din 20/2/2008.