Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Neplata pensie intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Neplata pensie intretinere

Buna ziua,

In cazul in care tatal nu a platit pana acum pensia de intretinere a copilului, s-a strans o suma frumusica, stiu ca se poate executa silit, dar daca tatal nu are ABSOLUT NIMIC si nu lucreaza sau lucreaza si are un salar foarte mic, ce i se poate intampla? Nu are ce sa execute, deci..? Gata, a scapat?
formulati plangere la politie pentru abandon de familie
Mergeti la un executor judecatoresc dar suma se va acorda doar pe ultimii trei ani(nu stiu de cand este hotararea). Puteti sa faceti si o plangere penala.
Multumesc pentru raspunsurile prompte.
Hotararea este de acum un an si jumatate, dar stiu sigur ca a facut sa nu aiba nimic de dat.
Stiu ca se poate depune plangere la politie, dar ce castig cu asta? Va raspunde in vreun fel?
Buna ziua,
Raspunderea este penala adica risca puscarie in caz de plangere pentru abandon de familie.
Exista infractiunea de abandon de famiie daca are venituri (chiar si unele f mici) si refuza sa isi indeplineasca obligatia legala de plata a pensiei. Asta inseamna ca este pasibil de o condamnare penala si poate ca asta sa il faca sa isi achite o parte din obligatii.

Daca nu realizeaza deloc venituri si nici nu are bunuri urmaribile pe numele lui atunci nu aveti nici ce executa si nici succes cu o eventuala plangere penala nu veti avea.