Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA deductibilitate tva din bonurile de benzina
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

deductibilitate tva din bonurile de benzina

buna ziua,
dupa data de 01.05.2009 cheltuiala cu combustibilul pentru director, administrator firma este deductibila?
se mai deduce tva?
legea spune ca "sunt deductibile cheltuielile de funcionare,intretinere si reparatii aferente autoturismelor folosite de pers cu fct de conducere"
ce inseamna cheltuieli de functionare? adica inclusiv cheltuiala cu combustibilul,fara de care nu poate functiona?

va multumesc
nu, nu se deduce tva si nici cheltuiala nu este deductibila pentru combustibil
Sunt deductibile ch.de amortizare, reparatii etc
elenadove a scris:

buna ziua,
dupa data de 01.05.2009 cheltuiala cu combustibilul pentru director, administrator firma este deductibila?
se mai deduce tva?
legea spune ca "sunt deductibile cheltuielile de funcionare,intretinere si reparatii aferente autoturismelor folosite de pers cu fct de conducere"
ce inseamna cheltuieli de functionare? adica inclusiv cheltuiala cu combustibilul,fara de care nu poate functiona?

va multumesc

Este foarte corect , ca un autoturism functioneaza cu combustibil , dar nu este deductibil. , combustibilul este exceptia ce face parte din cheltuielile deductibile.
In categoriile de cheltuieli de functionare si reparatii intra piesele de schimb , service-ul , etc
Buna ziua,

as vrea sa va rog sa ma ajutati intr-o problema: in cazul in care ai peste 50 de reprezentanti vanzari si acestia au masini de la firma ( nu transporta marfa, doar pe ei), in ce conditii si cum se deduce combustibilul. Am inteles ca este nevoie de foi de parcurs chiar daca isi desfasoara activitatea in orasul in care locuiesc. VA rog sa imi spuneti daca este adevarat sau daca hotararea nr 105/18.02.2009 nu se aplica si in acest caz.
vreau sa stiu si eu cand putem deduce TVA la un bon de benzina?
va rog sa-mi rasp urgent