avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 641 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA deductibilitate tva din bonurile de benzina
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

deductibilitate tva din bonurile de benzina

buna ziua,
dupa data de 01.05.2009 cheltuiala cu combustibilul pentru director, administrator firma este deductibila?
se mai deduce tva?
legea spune ca "sunt deductibile cheltuielile de funcionare,intretinere si reparatii aferente autoturismelor folosite de pers cu fct de conducere"
ce inseamna cheltuieli de functionare? adica inclusiv cheltuiala cu combustibilul,fara de care nu poate functiona?

va multumesc
Cel mai recent răspuns: katica , utilizator 22:40, 23 Septembrie 2009
nu, nu se deduce tva si nici cheltuiala nu este deductibila pentru combustibil
Sunt deductibile ch.de amortizare, reparatii etc
elenadove a scris:

buna ziua,
dupa data de 01.05.2009 cheltuiala cu combustibilul pentru director, administrator firma este deductibila?
se mai deduce tva?
legea spune ca "sunt deductibile cheltuielile de funcionare,intretinere si reparatii aferente autoturismelor folosite de pers cu fct de conducere"
ce inseamna cheltuieli de functionare? adica inclusiv cheltuiala cu combustibilul,fara de care nu poate functiona?

va multumesc




Este foarte corect , ca un autoturism functioneaza cu combustibil , dar nu este deductibil. , combustibilul este exceptia ce face parte din cheltuielile deductibile.
In categoriile de cheltuieli de functionare si reparatii intra piesele de schimb , service-ul , etc
Buna ziua,

as vrea sa va rog sa ma ajutati intr-o problema: in cazul in care ai peste 50 de reprezentanti vanzari si acestia au masini de la firma ( nu transporta marfa, doar pe ei), in ce conditii si cum se deduce combustibilul. Am inteles ca este nevoie de foi de parcurs chiar daca isi desfasoara activitatea in orasul in care locuiesc. VA rog sa imi spuneti daca este adevarat sau daca hotararea nr 105/18.02.2009 nu se aplica si in acest caz.
vreau sa stiu si eu cand putem deduce TVA la un bon de benzina?
va rog sa-mi rasp urgent

Alte discuții în legătură

Cheltuieli deductibile xeonet xeonet As dori sa stiu daca in cazul unei societati comerciale, benzina consumata de masina administratorului unic, se considera cheltuiala deductibila sau se retine ... (vezi toată discuția)
Inregistrare combustibil nedeductibil turcalexandra turcalexandra 1.Sunt corecte urmatoarele inregistrari pt combustibil nedeductibil? 302=401 consum 602=302 storno consum 602=302 inreg valoare combustibil pe ch ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli combustibili + tva deductibili cheltuieli lumi71 lumi71 O unitate asigura transport cu masina de serviciu pentru fiecare salariat in parte (fiecare salariat are o masina de serviciu cu care se deplaseaza la servici) ... (vezi toată discuția)