Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Export triunghiular
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Export triunghiular

Buna, as dori sa va rog sa rationam impreuna pe urmatorul subiect:

- firma X produce marfa in Ro in baza comenzile primite de la firma Y membra UE si exporta bunurile catre o terta tara Z non-UE.

Fiscal, marfa poate pleca la export de la X cu o factura proforma direct catre statul non UE urmand ca importul sa fie intocmit pe factura finala comerciala furnizata de firma Y?
Declaratia vamala de export poate fi intocmita de firma X daca este imputernicita de firma Y? Sau doar firma Y trebuie sa fie mentionata pe DVE?

Multumesc.
Declaratia vamala poate fi facuta de X dar sa nu apara nicaieri Y
Daca Y face exportul din Romania trebuie sa se inregistreze in RO in scopuri de tva( direct sau prin reprezentant fiscal). Prevederea este in CF, la inregistrarea in scopuri de tva( nu mai stiu exact articolul, 153-154 ..) Tot acolo scrie calr ca firma Y poate sa faca export din Ro ocazional( odata pe an, este specificat)