Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Livrare
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Livrare

Un client din Germania doreste sa achizitioneze de la societatea noastra produse pe care sa le exporte in Rusia.
El doreste sa fie exportatorul, adica marfa pleaca direct din Romania catre Rusia. Formalitatile vamale le face neamtul. Cum procedam? Factura si CMR cum le intocmesc? Cu TVA, fara TVA?
mandrut, utilizator
Poate fii el exportatorul dar trebuie sa se inregistreze in scopuri de tva in RO ( direct sau prin reprezentatnt fiscal)
In acest caz, dvs ii facturati marfa cu tva , el export si recupereaza tva ul de la statul roman.
Daca faceti dvs formalitatile( cu nr dvs eori) se exporta direct fara tva.
CF, ART. 153 Înregistrarea persoanelor impozabile în scopuri de TVA (4)
Cei din vama spun ca firma din germania poate fi exportatorul si ca nu este obligat sa se inregistreze in scopuri de TVA in Romania.
Tot cei din vama spun ca orice firma din comunitate poate efectua formalitatile vamale oriunde pe teritoriul comunitatii fara a se inregistra in acel stat.

Ar fi art. 3 din ord. 2222/2006?