avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Iesirea la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Iesirea la pensie

Buna, sunt angajat ca electrician din anul 1980,angajat la Regia de transport in comun Timisoara din luna februarie,in perioada 08.02.1980 - 31.12.1989, am fost incadrat in grupa a-II-a de munca in procent de 100%.In anul 1991 am plecat prin transfer la COLTERM S.A.Timisoara, unde lucrez ca electrician pana in prezent. Mentionez ca lucrez de la 18 ani si in prezent am 52ani, sunt nascut in 1962.
La 16ani m-am imbolnavit de Diabet zaharat Tip I si beneficiez de certificat de Handicap Grad II Accentuat. La actualul loc de munca nu sunt inca incadrat intr-o
grupa de munca, dar sunt sperante sa fiu incadrat in grupa I de munca. Doresc sa ies la pensie si ca persoana cu Handicap dobandit inainte de angajare, am aflat ca pot beneficia de 10 ani reducere la varsta de pensionare. Puteti sa-mi confirmati va rog, daca pot iesi la pensie mai devreme de 55 de ani si ce beneficii am la pct. de pensie cu vechimea mea actuala de 35 de ani de cotizare.? Va multumesc

Alte discuții în legătură

Cand pot iesi la pensie anticipată? Marga tuscu Marga tuscu Sunt femeie ,născută în 09.03.1961,lucrez din 10 .09 .1980 pana in prezent.Din 10.09.1980 pana in 31.12.1989 am fost încadrată în grupa a două de ... (vezi toată discuția)
Incadrare pensie gabrielsavu gabrielsavu Pentru ce tip de pensie ar trebui sa-mi fac dosarul ? Inainte sa ma incadrez in munca (in 1981) am facut diabet zaharat insulino-dependent. Am o scrisoare ... (vezi toată discuția)
Pensionare gabrielsavu gabrielsavu As dori sa stiu daca ma pot pensiona si cam care ar fi pensia pe care as putea primi-o. Conditii : Am 52 de ani si peste 20 de ani de munca. M-am imbolnavit de ... (vezi toată discuția)