Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua

Avem o salariata al carei contract va inceta cu acordul partilor (art 55, lit.b): vineri ar trebui sa fie ultima ei zi, de luni are contract semnat in alta parte. Daca in decizia de incetare eu scriu"...inceteza incepand cu data de 20.06 (sambata)" credeti ca cele doua zile nelucratoare ( sambata+duminica) necuprinse in nici un contract (la noi sau la cealalta firma) o va dezavantaja pe viitor?
Va multumesc.
Daca ultima zi lucratoare este in 19 faceti decizia de incetare cu data de 22 (luni)
Da, ultima zi e 19...din cate am mai citit, am vazut ca contractul poate inceta si in zi nelucratoare. As fi vrut sa stiu daca ea va fi dezavantajata din cauza celor doua zile nelucratoare necuprinse in nici unul din contracte.
Nu o dezavantajeaza cu nimic, sunt zile libere oricum. Poate sa inceteze contractul si sambata.
Nu o dezavantajeasca sub nicio forma.
Ok, va multumesc tuturor.