Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie somaj

As dori sa intreb cum se calculeaza indemnizatia de somaj in urmatorul caz:
-stagiu de cotizare de 12 ani (include si concediu ingrijire copil de 2 ani)
-CIM cu norma partiala de 2 ore/zi de la 01.09.2014

Pe ce perioada se poate solicita acordarea indemnizatiei si cum se va calcula aceasta?
multumesc
1. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 39.
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordã şomerilor prevãzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:

a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

(2) Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevãzute la alin. (1) este o sumã acordatã lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:

a) 75% din valoarea indicatorului social de referinta in vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
(n.m. Indicatorul social de referinta, in vigoare = 500 lei)

b) suma prevãzutã la lit. a) la care se adaugã o sumã calculatã prin aplicarea asupra mediei salariului de bazã lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.

(3) Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevãzute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.

2. - Pentru calculul indemnizatiei de somaj se au in vedere 12 luni de cotizare la somaj din cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj.
- Daca in cele 24 de luni ati avut si suspendari ale contractului individual de munca (concedii medicale, concediu de maternitate, concediu crestere copil) atunci se merge inapoi, pana se completeaza cele 12 luni de stagiu de cotizare la somaj).
- Perioadele de concedii medicale si de concediu crestere copil (CCC) nu sunt stagii de cotizare la somaj.
- Perioada de CCC este asimilata stagiului de cotizare la somaj si se ia in calcul numai pentru perioada de acordare a indemnizatiei de somaj.
Adriana Stancioi a scris:

Buna ziua,
urmatorul caz:
-concediu ingrijire copil (2 ani) in perioada iunie 2012-iunie 2014
-concediu fara plata perioada iulie-august 2014
-CIM norma partiala, 2 ore/zi incepand cu 01.09.2014 pana in prezent

As dori sa intreb daca persoanei in cauza ii se desfiinteaza locul de munca beneficiaza de indemnizatie de somaj si cum se calculeaza aceasta?

multumesc

Spuneti data cu care va inceteaza contractul individual de munca (CIM).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
multumesc
nu inteleg diferenta intre:
Perioadele de concedii medicale si de concediu crestere copil (CCC) nu sunt stagii de cotizare la somaj.
- Perioada de CCC este asimilata stagiului de cotizare la somaj si se ia in calcul numai pentru perioada de acordare a indemnizatiei de somaj.
1. Pentru perioadele de concediu medical si CCC nu se plateste contributia la somaj.

2. Perioada de CCC se ia in calcul numai cand se stabileste durata pentru care beneficiati de indemnizatie de somaj.
CIM va inceta cu data de 30.03.2015