Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... O biserica de cartier deranjeaza zilnic linistea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

O biserica de cartier deranjeaza zilnic linistea comunitatii

In urmca cu aproximativ 1 an de zile in dreptul cladirii in care am domiciliul s-a daramat un parc pentru copii pentru a se construi o biserica fara a intreba nimic pe locatari (am inteles ca aceste practici sunt ceva foarte obisnuit in Romania).
Aceasta biserica deranjeaza zilnic linistea comunitatii prin activitatile specifice si nu numai:

- fiind construita relativ nou se fac numeroase lucrari de constructii de imobile pe acea proprietate si de amenajarea lor; aproape in fiecare zi lucratoare si sambata aceste lucrari incep sa se desfasoare la ora 7 dimineata;
- tot in jurul orei 7 (cel tarziu la ora 7 si 45 de minute) se trag niste clopote apoi se loveste un bat de un par (din cate am inteles procedura se numeste "batut toaca");
- fiecare slujba este difuzata de boxe situate pe frontispiciul cladirii principale la un nivel care trece prin geamurile duble cu care este prevazuta locuinta mea (spre deosebire de sunetul vocilor de copii care se joaca, de exemplu).

Citez din Lg 61/1991 pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii
publice:

art. 2
Constituie contraventie savirsirea oricareia dintre urmatoarele fapte, daca nu sint comise in astfel
de conditii incit, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:
28) tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;
29) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22,00-8,00, prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice situate în imobile cu destinaţia de locuinţe sau în imediata vecinătate a acestora.

Intrebarea mea este: exista si alte acte normative care statuteaza drepturi si obligatii institutiilor/societatilor?
eexista aceasta legislatie ,insa ...nici nu imi imaginez cum poate interzice cineva unei biserici care , asa cum se stie , are acele ritualuri, in zilele de sarbatoare..tras clopote, batut toaca...slujbele , sa nu indeplineascva aceste ritualuri. Cred ca biserica are un regim oarecum derogatoriu de la normele generale, asa ca...daca ei nu indeplinesc aceste ritualuri, scopul in sine al bisericii , care ar fi? Ar fi trebuit intervenit inainte de a fi inceputa constructia, s-ar fi putut prevedea ca linistea locatarilor va fi uneori grav perturbata...nu vad vreo solutie a acstei probleme, deoarece , repet, bisericii ii sunt recunoscute , tacit unele prerogative , si poate parea deplasata interventia in mersul sau...
Este un loc de cult ...nu un club!....acolo nu se fac reclamatii.
Puteti sa le faceti o sesizare prin care sa le precizati sa nu mai faca zgomot pe baza textului pe care dmv l-ati citat.
Asta ar fi culmea acum, sa ceara acordul locatarilor pentru a construi o....BISERICA ! Sincer, fata de celelalte "activitati" cotidiene care deranjeaza linistea publica, consider ca biserica are un aport infim....Cat timp bate toaca ? o ora? o jumatate de ora ? NU, niciodata.....

Poate nu o ora, dar suficient cat sa deranjeze cetatenii prea obositi ca sa aiba nervi de manifestari religioase de genul acesta. Pana la urma unii au tot dreptul sa fie atei sau sa fie pur si simplu adeptii unei credinte interiorizate, si nu ai unor exprimari zgomotoase.
Din pacate suntem o tara plina de extremisti in ce priveste religia, si va veti lovi de multi din acestia in demersul dvs. intemeiat de a obtine linistea pe care o doriti. E o moda in orasele Romanesti ca in loc sa se construiasca locuri de cultura, spitale, adaposturi pentru batrani/copii etc, sa se construiasca locuri de cult, biserici ortodoxe sau neoprotestante - dar majoritatea populatiei este de acord si sustine fervent aceste demersuri, ca doar altfel nu s-ar cheltui asa sume enorme pe construit catedrale.
Puteti sa faceti o sesizare scrisa si individual, catre preotul paroh sau chiar catre protopop, dar nu intrevad sa obtineti ceva, poate va alegeti chair cu o afurisenieX-(
Mai de luat in considerare ar fi o interventie din partea asociatiei de proprietari din imobilul unde locuiti, dar dupa cum puteti observa si din reactia pe forum, lumea nu va va sustine, ci din contra, dvs. veti parea a avea o atitudine nepotrivita#-o adica, cum sa va deranjeze toaca?:stunned:
Sper sa va puteti rezolva problema - din pacate Ro tinde sa se orientalizeze - si stim ca in Orient muezinii striga in gura mare, din fiecare moschee. Asa ca in curand toate bisericile o sa foloseasca megafoane pentru slujbe, ca sa salveze cat mai multi pacatosi:O
Diana Persa, Avocat
Dl Klehus, locuiesc de mai bn de 7 ani intre 3 biserici ( 2 ortodoxe si una catolica) si o geamie...te obisnuiesti in cele din urma, c`am greu cei drept...biserica catolica bate clopotele in fiecare dimineata de la 7:50 la 8:00 si seara de la 17:50 la 18:00, sa nu mai vorbesc duminica ca se aud slujbe de la toate trei, prin boxe.
Asa ca multa rabdare...
tutu_rt, utilizator