Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea 221/2009 a intrat in vigoare pentru 2015 ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea 221/2009 a intrat in vigoare pentru 2015 ?

cu rugamintea da ca stie cineva de legea 221/2009 da ca a intrat an vigoare pt 2015 ? astept raspuns va multumesc
La data de 14 iunie 2009, a intrat in vigoare Legea nr. 221/2009 privind condamnările cu caracter politic si masurile administrative asimilate acestora.
va multumesc in 2015 as putea o actiune an istanta pt familia mea care a fost deportata ? pt despagubiri banesti precum ca fratele a decedat an colonia neagra bicaz la varsta de 1 an sau an ce lege as putea beneficia ? detin documente de la c.n.s.a.s precum ca fratele a decedat an tinpul dizlocarii tinp de o luna cu tot respectul freeelis, sa ma ujutati la acesta intrebare ce sfaturii imi dati va mutumesc
petreica, utilizator
Legea nr.221/2009
Art. 5. - (1) Orice persoana care a suferit condamnari cu caracter politic in perioada 6 martie 1945 - 22 decembrie 1989 sau care a facut obiectul unor masuri administrative cu caracter politic, precum si, dupa decesul acestei persoane, sotul sau descendentii acesteia pana la gradul al II-lea inclusiv pot solicita instantei prevazute la art.4 alin.(4), in termen de 3 ani de la data intrarii in vigoare a prezentei legi, obligarea statului la:
....

Vedeti si aceste discutii
www.avocatnet.ro/content/for...
raspuns excelent freeelis multumesc frumos va rog sa ma lamuriti sa inteleg 2015 as putea sa formulez cerere in istanta ? va multumesc si scuzatima pt deranj
petreica, utilizator
astept un raspuns se poate deschide proces ptr. despagubiri banesti ? multumesc
petreica, utilizator