avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 312 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala- se includ anii de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala- se includ anii de cotizatie la Casa de pensii ?

Buna seara Stimati avocati ,
Va rog sa aveti amabilitatea sa-mi raspundeti la o problema legata de doua situatii in care ma aflu eu si sotul meu :
Atat eu cat si sotul meu suntem in situatia de a opta pentru pensionare anticipata partiala .
Sotul meu , inginer in varsta de 60 ani , este fara ocupatie nemaigasind un loc de munca in orasul in care locuim. El are o vechime in munca de 34 ani. Pentru a atinge pragul de 35 ani vechime ( sau cotizatii ?!) , se poate considera un an in care am plati la Casa de pensii asigurarea aferenta , de exemplu pentru salariu minim ?
Eu am 57 ani si am cotizat la Casa de pensii timp de 7 ani o cotizatie aferenta salariului minim (in aceasta perioada de 7 ani ,timp de 3ani si 7 luni al lucrat in Italia cu contact legal , cu plata taxelor aferente pentru pensie catre statul
italian ).
As putea fi iesi la pensie cu o pensie anticipata partiala in momentul de fata ?
Astept cu mare interes raspunsul dumneavoastra si va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 21:58, 17 Mai 2015
Da, perioada pentru care ați achitat cotizatie (contract cu casa) se includ in vechime.
-Sotul:
Pensie anticipata partiala la 60 de ani cu penalizare de 45% daca indeplineste conditia de stagiu de 35 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
In conditia de stagiu(35 de ani0intra si contractual de asigurare.
-Sotia;
Precizati,luna si anul nasterii.
Buna seara ,
Va multumesc foarte mult pentru raspunsul dumneavoastra.
Eu sunt nascuta pe 25 aprilie 1958 si lucrez din octombrie 1982.
Cu stima ,
Viorica Dumitrescu
Conditii de indeplinit;
-Pentru limita de varsta:
Varsta 61 de ani si 1 luna
Stagiu 15 ani
-Pentru pensie anticipata:
Varsta 56 de ani si 1 luna
Stagiu de 39 de ani si 1 luna,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
-Pentru pensie anticipata partiala:
Varsta 56 de ani si 1 luna
Stagiu 31 de ani si 1 luna,fara stagiul asimilat.
In conditia de stagiu intra stagiul din Romania + cel din Italia.
Buna seara Domnul Carp ,
Va multumesc mult pentru precizari .
Va rog sa fiti amabil sa ma mai ajutati cu o clarificare referitoare la o problema legata de cele prezenate.
Pentru pensionare anticipata partiala procentul de 45% se aplica indiferent de anii pe care ii mai ai pana la pensionarea la limita de varsta sau scade progresiv?
Adica ,de exemplu , daca sotul mai are 5 ani pana la limita de varsta , daca ar mai lucra 2 ani procentul de penalizare de 45% ar scadea ?
Daca acum este de 45% daca ar mai lucra un an ar fi de 40%, doi ani de 35% ...s.a.m.d. ?
Va rog , este foarte important sa cunoastem ce prevede legea in acest sens.
Cu stima ,

Alte discuții în legătură

Pensionare ContSters341686 ContSters341686 Buna ziua; Sunt nascuta in luna februarie 1959 si am o vechime in campul muncii de 35 de ani si 8 luni vechime neintrerupta in conditii normale de munca si 1 ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare BADNIC4 BADNIC4 Buna ziua,parintii mei au stagiu de cotizare pt pensie complet,respectiv mama nascuta in 17.8.1960-35 ani si 4 luni cotizatie si 3 ani si 6 luni grupa a.2.a ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata femei si barbati crisannatalia crisannatalia Sunt nascuta la 5.03.1960 si lucrez din 1.09.1977.Cand pot sa beneficiez de pensie anticipata si cat este penalizarea? Sotul meu este nascut la 6.05.1956 si ... (vezi toată discuția)