Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa CCC

Buna ziua.

As dori sa stiu daca dupa concediul postanatal trebuie sa stau 6 luni la servici sau pot sa intru in somaj imediat dupa concediu?
Fima numai are angajati si numai functioneaza , chiar daca ea apara activa la ONRC.
va multumesc!
Nu este obligatoriu sa stati 6 luni la locul de munca, puteti intra in somaj, desigur, cu atat mai mult cu cat societatea nu mai are activitate.
va multumesc!
Dar , patroana imi spune ca sunt obligata sa ma duc la munca cele 6 luni, si nu vrea sa imi dea catele necesare pt somaj.
ce trebuie sa fac pentru ca patronul sa imi dea actele pentru somaj?
sunt obligatorii adeverinetele de la el sau ppot sa imi iau adeverinta de venit si de la ITM?
Daca firma nu mai are angajati si nu mai functioneaza ii convine patroanei sa va plateasca 6 luni?