Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

creditorul care a pornit executarea silita asupa uni teren, poate solicita executorului sa devina proprietar asupra acelui teren indiferent daca mai exista alti oameni (care nu sunt creditori) inscrisi la licitatie?
doar daca castiga el licitatia
multumesc,dar cred ca nu am fost eu clar in formulare.creditorul poate castiga bunul,fara a se mai tine licititatie?
Ce ati face daca de executat ar fi bunul Dvs. personal care valoreaza 100 lei iar creanta ce o aveti de plata este de 50 lei ?
Ati da bunul ?
ce poate face atunci creditorul,cind este a 4 a oara,ca se tine licitatia,pentru ca debitorul trimite prieteni la licitatie si blufeaza!ce poate face creditorul in cazul asta?????
Atentionati in scris Executorul judecatoresc asupra celor pe care le cunoasteti in speta.
Legal el are posibilitatea sa-i sanctioneze pe cei ce impiedica cu buna-stiinta procedura de executare silita.
Pe acest motiv puteti cere "darea in plata" a bunului:
NCC
CAPITOLUL I - Plata
SECŢIUNEA a 3-a - Condiţiile plăţii
Art. 1492 - Darea în plată
(1) Debitorul nu se poate libera executând o altă prestaţie decât cea datorată, chiar dacă valoarea prestaţiei oferite ar fi egală sau mai mare, decât dacă creditorul consimte la aceasta. În acest din urmă caz, obligaţia se stinge atunci când noua prestaţie este efectuată.
(2) Dacă prestaţia oferită în schimb constă în transferul proprietăţii sau al unui alt drept, debitorul este ţinut de garanţia contra evicţiunii şi de garanţia contra viciilor lucrului, potrivit regulilor aplicabile în materia vânzării, cu excepţia cazului în care creditorul preferă să ceară prestaţia iniţială şi repararea prejudiciului. În aceste cazuri, garanţiile oferite de terţi nu renasc.