Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Fuziune societati
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Fuziune societati

O societate tranzactionabila pe Rasdaq se afla in procedura de insolventa.Ea a hotarat delistarea de pe piata. Planul de reorganizare urmareste absorbtia acesteia prin fuziune cu o alta societate, dupa care va fi radiata si actiunile ei vor fi retrase de la Bursa.
Intrebari 1.actionarii vor fi rascumparati, sau actiunile lor se transfera la noua societate? 2.Cine numeste administratorul special in cazul insolventei? Va multumesc.
sch, utilizator