Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie numire comisie de disciplina
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie numire comisie de disciplina

Buna,

As avea nevoie de un formular de decizie de numire a comisiei de disciplina in cazul unei cercetari disciplinare a unui angajat.
Daca cineva are un astfel de formular, il rog sa imi trimita.
Multumesc.
Va dau un model de decizie:

SC ___________________________
Sediul_________________________
RC: __________________________
CUI: _________________________
Tel/Fax: ______________________

DECIZIA Nr._______/_______________

Avand in vedere _______________________________________________________
(se expune situatia care a dus la declansarea cercetarii disciplinare).
In temeiul art. 267 din Codul muncii;
Administratorul SC ______________________ dl/dna _________________________
DECIDE:
1. Se imputerniceste comisia formata din: __________________________________, condusa de _________ sa efectueze cercetarea disciplinara prealabila in cazul ________________________________________________ .
2. Cercetarea disciplinara prealabila se va efectua cu respectarea prevederilor din Codul muncii.
3. Dupa efectuarea cercetarii disciplinare prealabile, comisia imputernicita va prezenta administratorului un referat cu concluziile sale, in vederea aplicarii sanctiunii disciplinare.

ADMINISTRATOR,

multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Decizia de numire a comisiei de cercetare disciplinara prealabila
(Art. 263 si art. 267 din Codul muncii– Legea nr. 53/2003, m odificata si completata, publicata in M.Of. nr. 72/05.02.2003)

Hotararea/Decizia nr. ____________
din data de ________________
Ca urmare a referatului/notei/adresei inregistrate cu nr. _____ de sesizare a conducerii _______________________________, de catre ________, cu privire la savarsirea de catre salariatul/a ______________ a urmatoarei abateri disciplinare _______________,

In temeiul dispozitiilor art. 263 si art. 267 din Legea nr. 53/2003 –Codul muncii si potrivit prevederilor

Regulamentului intern al ______________;
Presedintele/Rectorul/Directorul General/Directorul ______________, numit prin ______________ nr. ____/____ a __________________;
DECIDE:

Art. 1. – (1) Se constituie comisia de cercetare disciplinara prealabila, cu urmatoarea componenta:
– (1) Se constituie comisia de cercetare disciplinara prealabila, cu urmatoarea componenta:
Presedinte: __________________, avand functia de __________________;
Membrii: __________________, avand functia de __________________;
__________________, avand functia de __________________.
(2) Din comisie va face parte fara drept de vot, in calitate de observator, si un reprezentant al organizatiei sindicale al carei membru este salariatul cercetat, si anume: ______________.
Art. 2. – (1) Se numesc ca membri de rezerva pentru membrii comisiei de de cercetare disciplinara prealabila urmatorii:
a) pentru Presedinte: _______________, avand functia de _________;
b) pentru oricare dintre membrii comisiei de evaluare:
– __________________, avand functia de __________________;
– __________________, avand functia de __________________.
(2) Inlocuirea unui membru al comisiei de cercetare disciplinara prealabila cu un membru de rezerva se poate realiza numai daca persoana care urmeaza sa fie inlocuita nu are posibilitatea, din motive obiective, de a-si indeplini atributiile care rezulta din calitatea de membru al comisiei.
(3) In cazul aplicarii inlocuirii, calitatea de membru al comisiei de de cercetare disciplinara prealabila este preluata de catre membrul de rezerva, care isi va exercita atributiile aferente pana la finalizarea procedurii de cercetare disciplinara.
Art. 3.-(1). Cercetarea disciplinara prealabila se va efectua cu respectarea prevederilor art. 263 si art 267, din Codul muncii
(2). Dupa efectuarea cercetarii disciplinare prealabile, comisia imputernicita va prezenta administratorului un referat cu concluziile sale, in vederea aplicarii sanctiunii disciplinare.

ADMINISTRATOR,
as avea si eu o intrebare ....... suntem o societate cu 250 de angajati . dorim sa intemeiem si noi o comisie de disciplina in cadrul societatii si nu stim cum sa procedam sau ce lege sa cautam.Va rog , daca se poate , sa ma ajutati si pe mine!
Va multumesc!

Tot ce am citit in legatura cu comisia de disciplina este legea nr.1344/2007.Este ceea ce caut eu de fapt?!