Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara! Amenintari repetate, hartuire, ordin de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara! Amenintari repetate, hartuire, ordin de restrictie

Va rog sa ma lamuriti si pe mine. O persoana dupa ce are plangere la politie pentru agresiune, i se da amenda, dupa care in continuare aceasta persoana hartuieste, agreseaza, insulta, jigneste, urmareste, asteapta in casa scarii, opreste lumina de pe scara in apartament si multe altele. Este posibil ca acestui individ politia romana sa nu ii poata face nimic, decat amenzi peste amenzi? Trebuiesc neaparat martori care sa confirme asta? Oare ce se asteapta, ca persoana impotriva caruia se intampla aceste lucruri sa fie batuta crunt sau omorata ca politia sa ia masuri! I s-a spus la politie sa il dea in judecata pentru a obtine ordin de restrictie, asta ce inseamna? Ca pana se obtine o hotarare judecatoreasca, persoana respectiva poate continua, ca nu i se intampla nimic si pana atunci politia sta cu mainile in san!
iulian55, utilizator
Cate plangeri s-au depus la politie?
ce legatura exista intre aceste persoane ?
Daca dovedeste ca e un pericol pt persoana ei, obtine ordin de restrictie si il obtine rapid de la data depunerii cererii.
cititi despre legea violentei in familie
[ link extern ]
Pentru a avea acces la această măsură este necesar ca solicitantul să îndeplinească şi să probeze calitatea de victimă a violenţă în familie.

În textul art. 5 Lg 217/2003 legiuitorul defineşte noţiunea de membru de familie conferindu-i un înţeles special şi extensiv faţă de legea civilă în general, cuprinzând:

• ascendenţii şi descendenţii, fraţii şi surorile, copiii acestora, precum şi persoanele devenite prin adopţie, potrivit legii, astfel de rude;

• soţul/soţia şi/sau fostul soţ/fosta soţie;

• persoanele care au stabilit relaţii asemănătoare acelora dintre soţi sau dintre părinţi şi copii, în cazul în care convieţuiesc;

• tutorele sau altă persoană care exercită în fapt sau în drept drepturile faţă de persoana copilului;

• reprezentantul legal sau altă persoană care îngrijeşte persoana cu boală psihică, dizabilitate intelectuală sau handicap fizic, cu excepţia celor care îndeplinesc aceste atribuţii în exercitarea sarcinilor profesionale.

Legea permite judecătorului să dispună, potrivit art. 23 alin. (1), una dintre următoarele măsuri:

a) evacuarea temporară a agresorului din locuinţa familiei, indiferent dacă acesta este titularul dreptului de proprietate;

b) reintegrarea victimei şi, după caz, a copiilor, în locuinţa familiei;

c) limitarea dreptului de folosinţă al agresorului numai asupra unei parţi a locuinţei comune atunci când aceasta poate fi astfel partajată încât agresorul să nu vină în contact cu victima;

d) obligarea agresorului la păstrarea unei distanţe minime determinate faţă de victimă, faţă de copiii acesteia sau faţă de alte rude ale acesteia ori faţă de reşedinţa, locul de muncă sau unitatea de învăţământ a persoanei protejate;

e) interdicţia pentru agresor de a se deplasa în anumite localităţi sau zone determinate pe care persoana protejată le frecventează sau le vizitează periodic;

f) interzicerea oricărui contact, inclusiv telefonic, prin corespondenţă sau în orice alt mod, cu victima;

g) obligarea agresorului de a preda poliţiei armele deţinute;

h) încredinţarea copiilor minori sau stabilirea reşedinţei acestora.

De asemenea, prin aceeaşi hotărâre, instanţa poate dispune şi:

- suportarea de către agresor a chiriei şi a întreţinerii pentru locuinţa temporară unde victima, copiii minori sau alţi membri de familie locuiesc sau urmează să locuiască din cauza imposibilităţii de a rămâne în locuinţa familială ;

- obligarea agresorului de a urma consiliere psihologică, psihoterapie, sau poate recomandă luarea unor măsuri de control, efectuarea unui tratament ori a unor forme de îngrijire, în special în scopul dezintoxicării.
Sunt prieteni sau concubini cum se mai spune. Ea vrea sa scape de el dar nu poate din cauza la ce am spus. Si de multe ori de frica se impaca cu el. Dar doar pentru 2-3 zile ca apoi o ia de la capat. Totul se invarte in cerc.
Una singura in prezent. A mai fost una in urma cu cateva luni, dar a fost retrasa.