Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcul pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcul pensie

buna asi dori si eu o informatie , la articolul 95 aliniatu 3 :
,,(3) In cazul persoanelor care realizeaza stagii de cotizare in mai multe situatii, pentru care legea prevede stagii complete de cotizare diferite, punctajul mediu anual se determina prin insumarea punctajelor medii anuale calculate corespunzator stagiilor complete de cotizare prevazute de prezenta lege, pentru fiecare dintre situatiile respective

Imi puteti explica la ce se refera acest aliniat ce inseamna stagi de cotizare in mai multe situatii , si cum stagi complete de cotizare diferite si cum se calculeaza punctajul mediu anual .Un exemplu simplu daca se poate ar fi de mare ajutor
Acest alineat trebuie citit impreuna cu alineatul (2):

(2) In situatia persoanelor prevazute la art. 56—59, la stabilirea punctajului mediu anual se iau in considerare stagiile de cotizare complete prevazute la aceste articole.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
va dau un exemplu si asi dori sa aflu punctajul mediu anual si asta ca atasament la cea ce am intrebat sper sa ma puteti lamuri:

persoana feminina are un stagiu total cotizat ---40 ani 4 luni si 17 zile
in conditi normale de munca --- 18 ani si 3 luni si 9 zile
in conditi speciale de munca--- 11 ani si 7 luni si 20 de zile
stagiu aferent grupei /conditi de munca -- 5 ani si 6 luni
periode asimilate --- 4 ani si 11 luni si 16 zile
stagiu aferent periodelor de incapacitate temporara de munca --- 2 zile
dupa caeste date are urmatoarele :

numar total de puncte realizate --- 40,14856
nr de puncte realizate in sistemul public - conditi normale de munca--15,05353
nr de puncte realizate in sistemul public -conditi speciale de munca--14,85353
nr puncte corespunzatoare pensie suplimentare-- 2,81473
nr puncte suplimentare pentru grupe/conditi de munca 7, 42677

imi puteti calcula PUNCTAJUL MEDIU ANUAL , daca se mai aduag si un indice de corectie de 1,07 si stagiul complet de cotizare in coditi normale de munca fiind de -- 31 ani si 8 luni
si stagiul in coditi speciale de --22 de ani si 6 luni.

De unde ati luat toate aceste date ?
De unde ati scos cele doua stagiii complete ?
In ce domeniu a lucrat in conditii speciale ?
buna, asteptam domnu Mircea sa vad daca va bagati sa vedem ce rezultat va da , dupa datele date de mine , totul ce am scris e caz real vreu doar rezultatul dumneavoastra , eu am unu si astept si alta parere si cele doua stagi sunt reale iar domeniul nu stiu ,dar ca are grupa 1 100 % , astept rezultatul si exemplu cum va dat .
Nu pot face un calcul din urmatorul motiv:
Nu am control pe punctele pentru pensia suplimentara(2,81473).
Cate intra in conditii normale.si cate in conditii speciale.
Voi incerca un calcul daca imi precizati perioada in care a lucrat in conditii speciale.
Ziua,luna si anul cand a inceput.
Ziua,luna si anul cand aterminat.
Sau,perioada in care a lucrat in conditii normale+perioada de stagiu asimilat.