Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vreau sa stiu daca beneficiez de recalcularea pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vreau sa stiu daca beneficiez de recalcularea pensiei

vrea sa stiu daca ,,cu noua lege a grupei 1 si 2,de munca,,daca beneficiez de recalculere la pensi,,am lucrat 21 de ani in mina,si pe decizia de pensie nu a fost trecuta nici o zi de grupa 1 de munca,,mi sa zis ca nu beneficiem de recalculare deoarece am fost trecuti la grupa speciala,,va multumesc foarte mult ,si voi spera ca imi veti raspunde si mie,,,,multe multumiri
Daca stagiul complet de cotizare este de 20 de ani,nu puteti beneficia de alta majorare de punctaj.
nu stiu ca a fost stadiu de cotizare,,pe decizia de pensie scrie ca am cotizat 35 de ani si 7 luni..

Precizati, luna si anul deschideri drepturilor.
m-am angajat la mina in 1985 luna iunie si am iesit la pensie in anul 2005 in luna iunie.
Daca aveti stagiul complet de 20 de ani, atunci intrati in aceasta recalculare, dar decizia de recalculare va fi pe minus, datorita faptului ca la stabilirea punctajului mediu anual se va utiliza un stagiu complet de 30 de ani.