avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1382 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Timp de raspuns la cerere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Timp de raspuns la cerere

Buna ziua in cazul in care azi 25 iulie am depus o cerere de transfer la o scoala de soferi in cat timp voi primi dosarul cu toate actele necesare ca sa ma pot inscrie la alta scoala . Eventual am cum sa cer ca luni sa fie gata incat marti pe 28 sa ma pot inscrie la cealalta scoala de soferi?

- de la actuala scoala secretara mi-a spus ca dureaza 30 de zile

este vorba de :


OMT nr. 733/2013
CAPITOLUL V
Transferul la alta scoala
Art. 38. În situatia rezilierii contractului de scolarizare pe motivul transferului la alta
scoala de conducatori auto, managerul activitatii scolii de conducatori auto are obligatia de a elibera, persoanei titulare de contract, urmatoarele documente:
a) caietul cursantului completat la zi, barat cu mentiunea “transfer”, semnat si stampilat;
b) documentele personale depuse de titular la sediul scolii de conducatori auto, scoala de
conducatori auto pastrând copiile acestor documente;
c) dovada efectuarii pregatirii practice, dupa caz;
d) fisa de transfer, al carui model este prevazut în anexa nr. 4 la prezenta Metodologie
Art. 39. (1) Scoala de conducatori auto care înregistreaza solicitarea de pregatire din
partea unei persoane care a frecventat programul de pregatire al unei alte scoli, are dreptul sa procedeze la integrarea acesteia în procesul de pregatire propriu pentru finalizarea pregatirii, cu echivalarea orelor de pregatire efectuate anterior, în condiiile respectarii planului de învatamant raportat la situatia persoanei respective.
(2) La cererea depusa de solicitant pentru echivalarea totala sau partial a orelor de
pregatire efectuate, se vor anexa documentele prevazute la art. 5 alin.(1).
(3) Scoala de conducatori auto unde cursantul continua pregatirea are obligatia încheierii
unui contract de scolarizare cu respectivul cursant precum si înregistrarii acestuia în Registrul
National al Cursantilor.
(4) În cazul transferului unui cursant, fisa de scolarizare este eliberata de catre scoala de
conducatori auto în care acesta a finalizat pregatirea practica, mentionându-se si scoala/scolile de conducatori auto în care cursantul a desfasurat anterior activitate de pregatire.



Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Iulie 2015
leontinionut, utilizator

Alte discuții în legătură

Schimbare scoala soferi silvim silvim Cum se procedeaza daca se doreste schimbarea scolii de soferi?e adevarat ca in conformitate cu noile reglementari trebuie intocmit un contract de transfer ... (vezi toată discuția)
Scoala de soferi nu si-a luat atributia de a-mi termina dosarul pentru cat. c si ce depus pe data de 28.08.2013 si pana astazi,22.01.2014 bogdan06 bogdan06 Buna ziua! Ma numesc Bogdan si intampin o problema la care nu ii vad capatul. La sfarsitul lunii august 2013,m-am inscris la o scoala de soferi,oferind un ... (vezi toată discuția)
Buna seara , va rog dacă ma poate lamuri cineva !! acum 14 ani ... Aleyan Aleyan Buna seara , va rog dacă ma poate lamuri cineva !! Acum 14 ani am facut scoala de soferi , am dat ex.de 2 ori am picat și am renunțat sa continui. Acum ... (vezi toată discuția)