Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Sporuri luate in cacul la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Sporuri luate in cacul la pensie

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema:
Un salariat, in perioada dinainte de "89, a primit urmatoarele sporuri:
- pentru program de 10 ore (de santier)
- un spor de acord (parte din realizarile intreprinderii).

Aceste doua sporuri se iau in calcul la stabilirea pensiei?
Va multumesc!
Da, sporurile se vor lua in calcul la pensie. Sunt necesare adeverinte pentru atestarea lor pentru perioada repsectiva, cu perioada de acordare si cuantum.
@grace_r
De ce ar fi avute in vedere la calculul pensiei? :acute:

@smeagull
Anexa O.U.G. nr. 4/2005, aprobata prin Legea nr. 78/2005, este, in prezent, unica reglementare legala privitoare la sporuri.

1. Sporul pentru lucrul sistematic peste programul normal este prevazut in pct. V al acestei anexe. Adeverinta care atesta efectuarea acestor ore trebuie sa indeplineasca conditiile de fond si forma prevazute la pct. VI.
In adeverinta trebuie sa se mentioneze, obligatoriu, plata CAS si a contributiei pentru pensia suplimentara.

2. In privinta sporului lucrat in acord, pct. VI al anexei cuprinde urmatoarea mentiune:
"Nu sunt luate in calcul la stabilirea punctajului mediu anual, intrucat nu au facut parte din baza de calcul a pensiilor, conform legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001:
-formele de retribuire in acord sau cu bucata, in regie ori dupa timp, pe baza de tarife sau cote procentuale;
-participarea la beneficii a oamenilor muncii din unitatile economice;
-premiile anuale si premiile acordate in cursul anului pentru realizari deosebite;
-recompensele cu caracter limitat, acordate personalului din unele sectoare de activitate;
-diurnele de deplasare si de delegare, indemnizatiile de delegare, detasare si transfer;
-drepturile de autor;
-drepturile platite potrivit dispozitiilor legale, in cazul desfacerii contractului de munca;
-al 13-lea salariu;
-alte sporuri care nu au avut caracter permanent."

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea a scris:

@grace_r
De ce ar fi avute in vedere la calculul pensiei? :acute:

@smeagull
Anexa O.U.G. nr. 4/2005, aprobata prin Legea nr. 78/2005, este, in prezent, unica reglementare legala privitoare la sporuri.

1. Sporul pentru lucrul sistematic peste programul normal este prevazut in pct. V al acestei anexe. Adeverinta care atesta efectuarea acestor ore trebuie sa indeplineasca conditiile de fond si forma prevazute la pct. VI.
In adeverinta trebuie sa se mentioneze, obligatoriu, plata CAS si a contributiei pentru pensia suplimentara.

2. In privinta sporului lucrat in acord, pct. VI al anexei cuprinde urmatoarea mentiune:
"Nu sunt luate in calcul la stabilirea punctajului mediu anual, intrucat nu au facut parte din baza de calcul a pensiilor, conform legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001:
-formele de retribuire in acord sau cu bucata, in regie ori dupa timp, pe baza de tarife sau cote procentuale;
-participarea la beneficii a oamenilor muncii din unitatile economice;
-premiile anuale si premiile acordate in cursul anului pentru realizari deosebite;
-recompensele cu caracter limitat, acordate personalului din unele sectoare de activitate;
-diurnele de deplasare si de delegare, indemnizatiile de delegare, detasare si transfer;
-drepturile de autor;
-drepturile platite potrivit dispozitiilor legale, in cazul desfacerii contractului de munca;
-al 13-lea salariu;
-alte sporuri care nu au avut caracter permanent."

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

Va rog sa-mi spuneti daca orele suplimentare efectuate intra in calcul pentru stabilirea punctajului anual si inainte de 2007.
MULTUMESC
Nu, doamna, nu sunt avute in vedere nici orele suplimentare, intrucat sunt o forma de retribuire dupa timp.
Incepand cu 01.04.2001, suma contributiva este cea pe care o declara, lunar, angajatorii, in declaratia privind evidenta nominala a asiguratilor si a obligatiilor de plata catre BASS.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
~ Conținut șters la cerere ~