Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Alegere presedinte
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Alegere presedinte

vin si eu cu o intrebare simpla.
Daca santem o ASOCIATIE DE PROPIETARI de ce nu putem sa punem un presedinte din bloc care locuieste de 15 ani si noi 99 % vrem sa fie el .este o persoana capabila responsabila.doar santem PROPIETARI SI NU PUTEM COF. LEGII .atunci de ce mai santem propietari?
noi credem ca exista o portita va rugam sa ne ajutati cu un raspuns
Pai cine va opreste sa-l alegeti ca presedinte pe vecinul dumneavoastra? Aveti cumva vreo prevedere in statut care cere ca presedintele sa aiba o vechime ca proprietar mai mare de 15 ani?
Dar cine va spus că nu îl puteţi pune??
Daca nu este proprietar in bloc nu poate fi presedinte
Pai cine si unde a spus ca nu este proprietar in acea asociatie?
am uitat sa mentionez El nu este propietar sant parinti lui care nu locuiesc cu el