avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 955 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Control financiar preventiv
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Control financiar preventiv

Conform Ordinului 70/2011, in situatia in care o persoana a desfasurat activitatea de control financiar preventiv si in anul 2010, in salariul de baza al acesteia va fi introdusa suma compensatorie sau, dupa caz, cuantumul sporului care a fost acordata/acordat pentru aceasta activitate in luna octombrie 2010, majorata/majorat cu 15%, fara a se mai acorda in plata si cele 4 clase de salarizare suplimentare, care vor fi insa utilizate la reincadrarea respectivei persoane.
1. Daca persoana a avut exercitat controlul financiar preventiv inca din anul 2008, beneficiind de un spor de 25% cat va avea in 2011?
2. Daca in anul 2014 de pe postul de inspector principal persoana a avansat pe inspector superior, respectiv de la salariul de incadrare 915 la 1246, cum se calculeaza sporul cfp?

Alte discuții în legătură

Calcul salariu functionar public ContSters240394 ContSters240394 Am ramas in ingrijire copil si cand m-am intors la munca in cadrul unei primarii, salariul mi-e diminuat. O anumita suma imi dau seama de unde provine, spor ... (vezi toată discuția)
Spor cfp martin77 martin77 1.Lucrez intr-o primarie inca din anul 2008.In 2011 am intrat in concediul de ingrijire copil. Cand m-am intors la munca, in 2013 noua dispozitie de ... (vezi toată discuția)
Legea cadru nr. 284/2010 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice cameliapstl cameliapstl ce parere aveti de legea nr.284/2010? cu salarizara bugetarilor? mie imi este f greu sa o inteleg, din moment ce se contrazice cu legea nr.285/2010. de ... (vezi toată discuția)