avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1027 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Decizia privind stabilirea sumei reprezentand timbrul ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Decizia privind stabilirea sumei reprezentand timbrul de mediu pentru autovehicule nu poate fi modificata daca se schimba vechimea autivehiculului?

Am cumparat din Austria un autoturism fabricat pe 08-08-2003, prima inmatriculare pe 07-11-2003, CO2: 135, cilindree 1461, diesel.
Pe 14-09-2015 am primit raspuns la dosarul pentru taxa de mediu depus pe 10-09-2015 afland ca taxa de mediu este cu 861 lei mai mare decat am crezut eu, luand in considerare la vechimea autovehiculului data primei inmatriculari ci nu anul de fabricatie. Afland aceasta am rugat functionarul de ANAF sa anuleze aceasta decizie sau sa nu o ia in considerare pentru ca vin sa depun un alt dosar pentru calcularea taxei de mediu dupa 07-11-2003 cand autovehiculul va avea 12-13 ani vechime iar taxa de mediu va fi 2754 lei in loc de 3615 lei in prezent; insa functionarul ANAF a zis ca nu se mai poate sa depun un alt dosar pe numele meu ci numai in cazul in care vand masina sa vina noul propietar sa depuna un nou dosar.
Este adevarat cu eu numai pot depune un nou dosar pe numele meu cu toate ca vechimea autovehicului se modifica?
Se poate da statul in judecata ca sa nu platesc timbru de mediu, inainte de a plati timbru de mediu?
Ultima modificare: Luni, 14 Septembrie 2015
aurelvultur, utilizator

Alte discuții în legătură

Oug 9/2013 timbru de mediu Mihai1024 Mihai1024 Vreau opinia unui jurist legata de oug9/2013 fiindca in opinia mea: - este discriminatorie, cine a inmatriculat masina inainte de 15 martie 2013, circula bine ... (vezi toată discuția)
Comunicarea intampinarii si a cererii reconventionale, timbraj timpuriu timpuriu pe data de 13-07-2015 ( data postei ) am primit comunicare ca am calitatea de parat in intr-un proces civil , pe data de 06-08-2015 ( data postei ) am trimes ... (vezi toată discuția)
Taxa auto eugeenn eugeenn Buna seara tuturor.Detin, un autoturism marca opel vectra,recent adus din uk.Doresc sa stiu,cat ar costa taxa de inmatriculare,pana acum circuland cu numere ... (vezi toată discuția)