Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Decizia privind stabilirea sumei reprezentand timbrul ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Decizia privind stabilirea sumei reprezentand timbrul de mediu pentru autovehicule nu poate fi modificata daca se schimba vechimea autivehiculului?

Am cumparat din Austria un autoturism fabricat pe 08-08-2003, prima inmatriculare pe 07-11-2003, CO2: 135, cilindree 1461, diesel.
Pe 14-09-2015 am primit raspuns la dosarul pentru taxa de mediu depus pe 10-09-2015 afland ca taxa de mediu este cu 861 lei mai mare decat am crezut eu, luand in considerare la vechimea autovehiculului data primei inmatriculari ci nu anul de fabricatie. Afland aceasta am rugat functionarul de ANAF sa anuleze aceasta decizie sau sa nu o ia in considerare pentru ca vin sa depun un alt dosar pentru calcularea taxei de mediu dupa 07-11-2003 cand autovehiculul va avea 12-13 ani vechime iar taxa de mediu va fi 2754 lei in loc de 3615 lei in prezent; insa functionarul ANAF a zis ca nu se mai poate sa depun un alt dosar pe numele meu ci numai in cazul in care vand masina sa vina noul propietar sa depuna un nou dosar.
Este adevarat cu eu numai pot depune un nou dosar pe numele meu cu toate ca vechimea autovehicului se modifica?
Se poate da statul in judecata ca sa nu platesc timbru de mediu, inainte de a plati timbru de mediu?
aurelvultur, utilizator