Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa auto persoane cu handicap
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa auto persoane cu handicap

Buna ziua,

Ma numesc Szollosy Mihail,si o mare nelamurire.
Camera deputatilor a emis legea 193/2015 care modifica legea
448/2006,art. 26, in baza careia persoanele cu handicap accentuat si
grav,puteau inmatricula pana acum un autoturism fara plata timbrului
de mediu, a rovignetei si altor taxe locale.Modificarea legii,consta
in modificarea sintagmei " c) scutire de la plata taxei asupra
autoturismelor, motocicletelor cu ataş şi mototriciclurilor, adaptate
handicapului; ",astfel :

" CAMERA DEPUTAŢILOR L E G E pentru modificarea Legii nr. 448/2006
privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap
Camera Deputaţilor adoptă prezentul proiect de lege.
Articol unic. – Legea nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea
drepturilor persoanelor cu handicap, republicată în Monitorul Oficial
al României, Partea I, nr. 1 din 3 ianuarie 2008, cu modificările şi
completările ulterioare, se modifică după cum urmează:
1. La articolul 26, litera c) se modifică şi va avea următorul
cuprins: „c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor,
motocicletelor cu ataş şi mototriciclurilor;”
2. Articolul 28 se modifică şi va avea următorul cuprins: „Art. 28. –
(1) Persoanele cu handicap, precum şi însoţitorii sau, după caz,
asistenţii personali ai acestora, deţinători de autoturisme,
beneficiază de scutire de la plata tarifului de utilizare a reţelelor
de drumuri naţionale, prevăzut în Ordonanţa Guvernului nr. 15/2002
privind introducerea tarifului de utilizare a reţelei de drumuri
naţionale din România, aprobată cu modificări şi completări prin Legea
nr. 424/2002, cu modificările şi completările ulterioare. (2) Scutirea
prevăzută la alin. (1) se aplică pentru un singur autoturism deţinut
de fiecare din persoanele îndreptăţite potrivit prevederilor alin.
(1).” 2
Acest proiect de lege a fost adoptat de Camera Deputaţilor în şedinţa
din 10 iunie 2015, cu respectarea prevederilor art. 76 alin. (1) din
Constituţia României, republicată."

Astfel,aceasta modificare,nu schimba dreptul de inmatriculare fara
plata timbrului de mediu a persoanelor cu handicap,ci inlatura
necesitatea modificarii omologate RAR a autoturismului.
Va rog respectuos sa ma lamuriti despre aplicarea acestei legi deja in
vigoare,legea 193/2015,avand in vedere ca nu este aplicata sau
cunoscuta in teritoriu,in speta inmatriculari Braila,ANAF Braila .
Inclusiv dupa adresa scrisa catre DRPIV,dupa 3 raspunsuri care au durat 3 luni,au ajuns la concluzia ca trebuie sa ma adresez de fapt ANAF .Urmeaza sa merg din nou la ANAF,aia sa ma trimita iarasi la RAR,si RAR-ul sa imi spuna ca ei doar omologheaza modificari la autoturism,pentru persoane cu handicap locomotor.
In prezent,legea nu este respectata de cei de la DRPCIV,si la ghiseul inmatriculare auto pentru persoane cu handicap,ei cer ce legea nu mai cere,modificarea adaptata handicapului, pentru inmatriculare.

Cu respect si consideratie

Szollosy Mihail

Braila,Romania

Va confruntati cu situatia delicata de a beneficia de o dispozitie in vigoare L nr 193/2015 dar care nu a fost prin redactare prevazuta sa modifice si dispozitiile care guverneaza activitatea ANAF
ANAF este autoritatea responsabila pentru calcularea taxei auto,care aplica dispozitiile codului fiscal,care prevede concret obligativitatea ca in cazul in care solicitant este persoana detinatoare de certificat de incadrare grad accentuat/grav de handicap,sa detina instalata adaptare tehnica la vehicul
De la intrarea in vigoare a disp L nr 193/2015 multe persoane detinatoare de certificat de incadrare accentuat/grav de handicap s-au confruntat cu acest vid legislativ si nu au putut beneficia de modificarile aduse la art 26 din L nr 448/2006
ANAF nu opereaza dupa disp L nr 448/2006 sau L nr 193/2015 ci dupa codul fiscal,unde nu au fost operate modificarile aduse prin L nr 193/2015
Nu este rea vointa sau necunoasterea legii de catre reprezentantii ANAF,ci eroare de redactare a L nr 193/2015 de catre comisia de specialitate,care nu a mentionat obligativitatea modificarii si in celelate dispozitii conexe
Foarte multumesc pentru raspuns.Totusi care ar fi solutia ?
Cei de la ANAF Braila,cu logica mi-au spus,ca ei calculeaza taxa auto atunci cand aceasta este datorata,nu se ocupa de exceptari.De Exceptarile de plata a taxei auto se ocupa DRPCIV ,care acum,prin persoana unei doamne chestor,nu stie ce sa imi spuna sau ce sa faca.Fiecare din cele 3 institutii ,ma trimite la celelalte doua.Persoanele cu handicap locomotor,care,anterior legii 193/2015, modificau un autoturism si il omologau la RAR nu treceau si nu trec nici acum pe la ANAF ,ci doar omologau la RAR si apoi direct la inmatriculare la DRPCIV.Deci ANAF-ul teoretic nu avea treaba decat cu calcularea taxei,atunci cand aceasta avea un cuantum,si nu cu exceptarile de la plata taxei.
Solutia este conditionata de interesul dv
Puteti sa incercati sa continuati lupta cu autoritatile-lupta care nu stiti cat poate dura si nu va garanteaza realizarea ionteresului, sau puteti instala adaptarea tehnica si va materializati mult mai rapid si fara stress interesul
Ce propuneti dumneavoastra din pacate nu este solutie.Nu pot adapta autoturismul din doua motive. 1. nu am nevoie,neavand un handicap locomotor sau de genul si 2. Trebuie recomandare de la medic specialist pentru asa adaptare,la mine nefiind cazul,din start nu obtin o recomandare de la medical specialist .Speram sa obtin ceva sfat juridic de pe acest site,nu doar repetarea a ce este evident.Oricum multumesc pentru efort.
pana la urma ati rezolvat ceva? si eu sunt in aceeasi situatie! multumesc