avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1048 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Termen de plata despagubiri societate de asigurare
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Termen de plata despagubiri societate de asigurare

Exista un termen maxim in care asiguratorul este obligat sa plateasca daunele produse? Este vorba de o polita facultativa pentru asigurarea functionarii normale a unor motoare electrice.
Cel mai recent răspuns: IRIS AG BROKER de ASIGURARE , Consultant asigurari 14:01, 4 Noiembrie 2015
In contractul de asigurare, in conditii , ar trebui sa fie specificat termenul de plata.
Tocmai asta e problema, ca in contract nu exista nici un termen. In acest caz, la ce ma raportez?
"În termen de cel mult 3 luni de la avizarea producerii
evenimentului asigurat de către partea prejudiciată ori
de către asigurat, asigurătorul RCA este obligat:
• fie să răspundă cererii părţii solicitante, formulând în
scris o ofertă de despăgubire justificată, transmisă
cu confirmare de primire, în cazul în care se
dovedește răspunderea asiguratului în producerea
riscurilor acoperite prin asigurarea obligatorie RCA
iar prejudiciul a fost cuantificat;
• fie să notifice părţii prejudiciate în scris, cu
confirmare de primire, motivele pentru care nu
a aprobat, în totalitate sau parţial, pretenţiile de
despăgubire.
Despăgubirea se plătește de către asigurătorul RCA în
maximum 10 zile de la data depunerii ultimului document
necesar stabilirii răspunderii și cuantificării daunei,
solicitat în scris de către asigurător sau de la data la
care asigurătorul a primit o hotărâre judecătorească
definitivă cu privire la suma de despăgubire pe care este
obligat să o plătească. Odată cu încasarea despăgubirii,
partea prejudiciată va specifica în scris că a fost integral
despăgubită pentru prejudiciile suferite și că nu mai are
nicio pretenţie de la asigurătorul RCA și de la asigurat
în legătură cu prejudiciul respectiv, dacă despăgubirea
plătită nu depășește limita de despăgubire ce poate
fi acordată de asigurător pentru prejudiciile cauzate
în același accident de vehicul, prevăzută în poliţa de
asigurare RCA."

Dacă în termen de cel mult 3 luni de la avizarea
producerii evenimentului asigurat de către partea
prejudiciată ori de către asigurat, asigurătorul RCA nu
a notificat părţii prejudiciate respingerea pretenţiilor
de despăgubire, precum şi motivele respingerii,
asigurătorul RCA este obligat la plata despăgubirii.
laszlo 21@
este vorba de o polita facultativa, nu de rca.................
laleaua-neagra a scris:nnlaszlo 21@neste vorba de o polita facultativa, nu de rca................
Corect, am vazut, corectez! "Cine lucreaza, greseste..." :)
Legislatia nu reglementeaza un termen limita prin in care societatea de asigurare trebuie sa ofere o rezolutie clientului decat pentru politele de asigurare obligatorie.
In cazul politelor de asigurare facultativa, obligatiile partilor sunt stabilite si precizate in conditiile de asigurare.

Astfel, trebuie sa verificati ce conditii sunt trecute in polita dvs: pe de o parte, ce documente trebuie sa depuneti pentru instrumentarea daunei si, pe de alta parte, care este termenul, de la data completarii dosarului, in care societatea trebuie sa faca o oferta si sa plateasca.

Daca intampinati probleme sau solutionarea se prelungeste, puteti sa va adresati la Autoritatea de Supraveghere Financiară [ link extern ]
Ultima modificare: Joi, 22 Octombrie 2015
Laszlo Bicsak, Alte profesii

Alte discuții în legătură

Plata dauna asigurari intarziata DenisaJianu DenisaJianu Ce este de facut daca au trecut doua luni de cand ASTRA trebuia sa imi plateasca daunele, iar acest lucru nu se intampla. Am sunat la call center, dar doamna ... (vezi toată discuția)
Despagubire rca (obligatii asigurator) ovidiu59 ovidiu59 In urma unui accident fara victime autoutilitara mea a suferit avarii ce presupun, din discutiile avute cu asiguratorul daune totale. In procedul verbal ... (vezi toată discuția)
Dosar de vatamare mariogfr mariogfr Buna ziua .... Sotia mea a fost lovita pe trecerea de pietoni de o masina in luna ianuarie 2014 . soferul era asigurat la asirom si si am facut un dosar de ... (vezi toată discuția)